IKEA’dan sanal bitpazarı

IKEA, kendi ürünlerinin ikinci el ticaretini üstlendiği yeni bir kampanyaya imza attı.

04.11.2013 - 11:45 | Ozan Mert

IKEA, kendi ürünlerinin ikinci el ticaretini üstlendiği yeni bir kampanyaya imza attı.

İsveçli mobilya devinin Norveç menşeili reklam ajansı SMFB, Norveçli müşteriler arasından seçtiği elli kişiyi, elden çıkarmak istedikleri IKEA ürünleri için şirketin Facebook sayfası üzerinden alıcı bulmaya davet etti. Müşteriler ellerindeki ürünlerin fotoğrafını çekip yolladıktan sonra bu fotoğraflar, herhangi bir üret talep edilmeksizin, IKEA Norveç’in Facebook sayfasında her pazar saat 11’den 17’ye kadar bir bir sergilendiler.

Ağustos ayında başlayıp sekiz hafta süren kampanyada internet, televizyon, basın ve açıkhava olmak üzere diğer mecralar da kullanıldı. Hazırlanan ilanlarda, satışa çıkarılan parçalar ve mal sahiplerine ait iletişim bilgileri yer aldı. Kampanya sonucunda bütün katılımcılar ellerindeki IKEA ürünlerini satmayı başardı.

IKEA’ya göre kampanyanın amaçlarından biri kaynakların tasarrufu üzerinden sürdürülebilirlik fikrinin teşvik edilmesiydi. Kampanya ayrıca tüketicilerin interaktif reklam sürecine dâhil edilmeleri bağlamında Facebook’un ne kadar önemli olduğu bir kez daha örneklemiş oldu.

Kaynak: Mashable