İhlas Holding TGRT’yi satıyor!

News Corporation ve Ahmet Ertegün TGRT Televizyonu’nu satın almak üzere anlaşma imzaladı

24.07.2006 - 00:00 | MediaCat

Dünyanın en büyük medya şirketlerinden News Corporation ve Atlantic Records’ın kurucusu ve Başkanı Ahmet Ertegün, Türkiye’nin önde gelen televizyon kanallarından TGRT’yi, İhlas Yayın Holding A.Ş. ve diğer hissedarlardan satın almak üzere anlaşma imzaladı. Satış fiyatı 151 milyon YTL olarak gerçekleşti.

Anlaşmaya göre News Corporation ve Ahmet Ertegün, TGRT’nin yayın hakkını elinde bulunduran ve TGRT Avrupa Kanalı’nı kapsayan Huzur Radyo TV A.Ş’nin hisselerinin tamamını satın alacak.

Satışın gerekli izinlerin alınması ve koşulların sağlanmasının ardından sonuçlandırılması öngörülüyor.
Hisse satın alma anlaşmasına göre News Corporation ve Ahmet Ertegün tarafından satın alınmayan TGRT markası ve TGRT FM Radyosu, İhlas Yayın Holding’in bünyesinde kalmaya devam edecek. Anlaşmanın tamamlanmasına kadar geçecek sürede News Corporation TGRT ismini kullanmaya devam edecek.

Satış işleminin tamamlanmasının ardından İhlas Yayın Holding, medyadaki faaliyetlerini diğer kuruluşları aracılığıyla devam ettirecek.
News Corp Başkan Yardımcısı ve Avrupa Başkanı Martin Pompadur şunları söyledi: “İhlas Grubu’nun kurucu ortakları ve diğer hissedarlarının teklifimizi kabul etmelerinden büyük bir memnuniyet duyuyoruz.”

News Corporation’ın bir süredir Türkiye’de medya sektöründeki gelişmeleri dikkatle izlediğini ve geçtiğimiz yıl şu anda News Outdoor olarak faaliyetlerini sürdüren açıkhava reklam şirketi Kamera Reklam’a yatırım yaptığını belirten Martin Pompadur sözlerine şöyle devam etti: “News Corp 52 yıllık tarihinde televizyon, direkt uydu yayıncılığı ve kablolu televizyon programcılığı faaliyetlerine başladığından bu yana orjinal içerik üretme ve faaliyet gösterdiği ülkelerin yerel kültürlerine uyum sağlama konularında üstün bir performans sergilemiştir. Ahmet Ertegün ile birlikte tüm gerekli kaynaklarımızı kullanarak üstün kalitede bir televizyon istasyonu oluşturma konusunda kararlıyız. Medya sektöründeki uluslararası deneyim ve bilgi birikimimiz sayesinde Türk izleyicilerine mükemmel ve zengin içerikli yeni bir seçenek sunmayı hedefliyoruz.”

Ahmet Ertegün ise şunları söyledi “News Corporation’dan değerli dostlarım Rupert Murdoch ve Martin Pompadur ile birlikte bu yeni girişim için oluşturduğumuz önemli ortaklıktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Ayrıca İhlas Grubu’nu, News Corporation gibi önemli bir Amerikalı yatırımcının Türkiye’ye gelmesini sağlayan bu anlaşmayı sonuçlandırdıkları için tebrik ediyorum. Türk izleyicilerine dünya standartlarında eğlence yayını ve programları sunmayı umuyoruz.”
İhlas Yayın Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Mücahid Ören şunları söyledi: “TGRT için bir süredir değişik gruplar ile sürdürdüğümüz görüşmeler sonucunda, News Corporation ve Ahmet Ertegün’ün kurduğu bu güçlü ortaklığı seçmeye karar verdik. Zengin bir deneyime ve en iyi kaynaklara sahip olan bu ortaklığın Türkiye’de medya sektörüne katma değer sağlayacağına inanıyoruz. İhlas Yayın Holding TGRT markasını bünyesinde bulundurmaya ve medyadaki faaliyetlerini TGRT Haber Kanalı, TGRT Pazarlama TV, İhlas Haber Ajansı ve Türkiye Gazeteleri ile devam edecektir.”

Görüşmeler esnasında İhlas Yayın Holding’in danışmanlığını Raymond James ve Goetzpartners şirketleri, News Corporation’ın danışmanlığını ise Ata Yatırım üstlendi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.