MediaCat

Iggy Pop işkence altında

Uluslararası Af Örgütü’nden sert kampanya.

Iggy Pop işkence altında

1961 yılından bu yana insan hakları alanında çalışmalar yürüten Uluslararası Af Örgütü, cesur reklam tanıtım ve kampanyalarıyla da dikkat çeken bir sivil toplum kuruluşu. Son olarak Pens adlı çalışması 2014 Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali Filmcraft kategorisinde Bronz Aslan kazanan kuruluş, geçtiğimiz haftalarda yayınladığı afişlerle hedeflediğinden daha farklı türde bir dikkati üzerine çekmiş olabilir.

Kuruluşun Belçika ofisi tarafından hazırlanan ve Iggy Pop, Dalai Lama ve Karl Legerfeld‘in ağır biçimde dövülmüş olarak resmedildikleri afişler işkence altındaki insanların acıyı dindirmelerini sağlayacak hiçbir beyanattan kaçınmayacakları mesajını veriyor. Uluslararası Af Örgütü’nün vermek istediği mesaj ve mesajını iletmek için kullandığı araçlar her ne kadar son derece çarpıcı olsa da, kampanyayı takiben yaşanan süreç kuruluşun geri adım atmasına ve Iggy Pop’tan özür dilemesine neden oldu. Sanatçının iznini almadan fotoğrafını kampanyasında kullanan Uluslararası Af Örgütü, kampanyanın hedefinin işkencenin bazı durumlarda yararlı olabileceğini düşünen yüzde 36’nın üzerindeki bir kesimin bu durumun ne denli gerçekdışı olduğunu anlamalarını sağlamak olduğunu belirterek afişteki sözün Iggy Pop’un kendi sözü olmadığını ve yaratıcı kampanya dahilinde ironik bir kampanya kurguladıklarını açıkladı.

Iggy Pop’un yanı sıra Dalai Lama’nın kullanıldığı afişleri de “daha fazla huzursuzluğa sebep olmamak” amacıyla geri çeken kuruluş, verdiği rahatsızlıktan dolayı tekrar özür diledi.

Iggy Pop işkence altındaIggy Pop: “Justin Bieber rock’n’roll’un geleceğidir.”
Dalai Lama işkence altındaDalai Lama: “50 yaşındaki Rolex’siz bir adam hayatını boşa geçirmiş demektir.”
Karl Legerfeld işkence altındaKarl Legerfeld: “Zarafetin zirvesi Hawaii gömlek ve parmak arası terliktir.”

Kaynak: Journal Graphic & Rolling Stone

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.