MediaCat

Dijital İletişimde Etik Kılavuzu yayınlandı

ICCO tarafından paylaşılan kılavuz İDA tarafından da üyelerine tavsiye edildi.

Dijital İletişimde Etik Kılavuzu yayınlandı

Uluslararası İletişim Danışmanlığı Birliği (ICCO), Avusturya PR Etik Kurulu’nun online platformlar ile sosyal medya kanallarında yürütülecek iletişim çalışmalarında izlenmesi için geliştirdiği “Dijital İletişimde Etik Kılavuzu”nu Helsinki’de düzenlediği ICCO Global PR Zirvesi’nin ardından paylaştı. Söz konusu kılavuzda yer alan ilkelerin, her ülkede yerel farklara göre uyarlanarak iletişim profesyonelleri tarafından takip edilmesi tavsiye edildi.

Şirketler ve ajanslar tarafından yapılan paylaşımların internet kullanıcılarına şeffaf ve tarafsız bir şekilde sunulması ve paylaşılan bilgilerin iletişim etiği bakış açısıyla doğru bir şekilde iletilmesi için öneri olarak tasarlanan Dijital İletişimde Etik Kılavuzu, Online Davranış Kuralları ve Sosyal Medyada İletişim Etiği olarak iki ayrı bölüm barındırıyor.

Online Davranış Kuralları bölümünde iletişimin muhatapları, ücretli içeriklerin etiketlenmesi, yazar bilgisinin şeffaflığı, gazetecilik ilkelerine uyum, adil ve saygılı iletişim biçimi, paylaşımlarda şirket ve ajansların sorumlulukları ve kamusal söylem sorumlulukları konularında yönlendirmeler sıralanırken, Sosyal Medyada İletişim Etiği başlığı altında ise markaların sosyal medya paylaşımlarında uyulması beklenen sekiz temel ilke açıklanıyor. Adalet, saygı, sorumluluk, denetleme, netlik, şeffaflık, nezaket ve gizlilikten oluşan temel etik ilkelerin; şirketlere, ajanslara, içerik üreticilerine ve çevrimiçi değer zincirindeki diğer tüm katılımcılara bir oryantasyon olarak sunulması bekleniyor.

İletişim profesyonellerinin temel olarak uymaları beklenen ilkeler şöyle:

  • İletişimin gücünü özenle kullanın. Adaletli olun.
  • Kullanıcıların kişiliklerine ve görüşlerine saygılı olun.
  • Paylaşacağınız içerik için iletişimci olarak sorumluluk üstlenin.
  • Söylemleriniz için net kurallar tanımlayın, paylaşımları denetleyin.
  • Çalışanları yönlendirecek kuralları ve yönergeleri net bir şekilde tanımlayın.
  • İletişimcinin rolünü ve motivasyonunu ifşa edin, şeffaf olun.
  • Doğru iletişim tonunu kullanın, nezaket gösterin.
  • Kişisellik ve gizlilik kuralları ile ilgili dikkatli olun.

Kılavuzun Türkçe metnine buradan ulaşmak mümkün.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.