IBM’den araştırmaya 100 milyon dolarlık yatırım

IBM Yığınsal Verilerle başa çıkmak için yeni yazılım, hizmetler ve bir analitik araştırmasına 100 Milyon dolar yatırım yaptığını duyurdu.

23.06.2011 - 00:00 | MediaCat

IBM Yığınsal Verilerle başa çıkmak için yeni yazılım, hizmetler ve bir analitik araştırmasına 100 Milyon dolar yatırım yaptığını duyurdu.

Geçen hafta IBM, şirketlerin değişik kaynaklardan gelen verilerden gerçek zamanlı kavrayışlar çıkarmak ve bu verileri kullanarak daha etkin ve rekabetçi bakış açıları oluşturmaları, altyapılarını iyileştirmeleri ve daha iyi kaynak yönetimi yapabilmelerine yardımcı olacak yeni yazılım ve hizmetler geliştirdiğini duyurdu. Bunun yanında IBM, müşterilerin çeşitlilik, hız ve hacim açısından devamlı büyüyen verileri yönetmelerini ve bu verileri avantajlarına kullanmalarını sağlayacak teknolojiler ve hizmetler için yürütülen bir araştırmaya 100 milyon dolar yatırım yaptığını duyurdu.

IBM’in yeni yatırım ve hizmetler ile ilgili duyuruları, 3.000 Bilgi Teknolojileri Direktörlerinin (CIO) ile konuşarak gerçekleştirilen IBM Küresel CIO 2011 Araştırması’nın sonuçlarının açıklanmasının hemen ardından geldi. Araştırmaya katılan CIO’ların yüzde 83’ü, önümüzdeki 3 ila 5 beş sene içindeki stratejik büyüme planlarının en önemli unsurunun analitik ve iş zekâsını BT işlemlerine uygulamak olduğunu belirtmişlerdi.

Sektördeki son raporlar önümüzdeki beş yıl içerisinde şirketlerin veri hacimlerinin yüzde 650’ün üzerinde artacağı yönünde bilgiler içeriyor. Bu verilerin yüzde 80’inden fazlası ise yapısal olmayan veriler olacağı gibi, bu verilerin her yıl hacim olarak ikiye katlanması beklentisi de var. Analitik yeteneklerin geliştirilmesine odaklanan ve IBM’in 100 milyon dolar yatırım yaparak ön ayak olduğu araştırma, CIO’ların BT işlemleri için belirli, gerçeklere dayalı finansal ve iş modelleri oluşturmalarını sağlayacak. Daha önceleri, geleneksel olarak CIO’lar, BT işlemleriyle ilgili kararlarını alırken verileri yorumlama ve modellemelerine yardımcı olacak araçlardan yararlanmadan almak zorunda kalıyorlardı.

IBM Türk, Sistem ve Teknoloji Bölümü, Teknik Satış ve Lab Servisleri Müdürü Ercan Bulut "Bilgiler ve bilgi kaynakları hacim ve hız bakımından kontrol edilemez biçimde artmaya devam ediyor. Bu büyüme özellikle sosyal ağlardan ve mobil aygıtlardan gelen yeni formdaki verilerle daha da yükseklere taşınıyor. IBM’in yıllardır iş ve teknoloji dünyasında edindiği uzmanlığı ve kapsamlı yetenekleri şirketlere bu artan verilerden sadece anlam çıkarmalarına yardım etmekle kalmayıp, verileri anlayarak en kısa sürede gerekli yanıtları verebilmelerini de mümkün kılacak bir konumdadır” diye konuştu.
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.