IBM süper bilgisayar üretti

IBM, süper bilgisayarlar tarihinde çığır açacak yeni bir makine üretti. ABD Enerji Bakanlığı için...

11.06.2008 - 11:49 | MediaCat

ABD Enerji Bakanlığı için geliştirilen “Roadrunner” isimli makine, saniyede 1 petaflop yani 1 katrilyon (1.000 trilyon) işlem kapasitesini sunabilen ilk süper bilgisayar oldu. Roadrunner, yine IBM’in ürettiği ve halen dünyanın en hızlı süperbilgisayarı Blue Gene’den 3 kat daha hızlı çalışarak, BT tarihine geçecek bir performans sunuyor. Yeni süper bilgisayarın iklim, astronomi, alternatif enerji araştırmaları, finansal servisler ve ulusal güvenlik konularında kullanılması planlanıyor.

Roadrunner, süper bilgisayarlarda bugüne kadar rastlanmayan bir şekilde, gücünü, ticari piyasada bulunan AMD ve IBM Cell işlemcilerden alıyor. Bünyesinde, 6.948 adet çift çekirdekli AMD Opteron ve oyun konsollarında da kullanılan 12.960 adet IBM Cell işlemci bulunduran Roadrunner, 80 terrabaytlık bir hafızaya sahip. 288 buzdolabı büyüklüğüyle yaklaşık 1.830 metrekarelik yer kaplayan Roadrunner, yaklaşık 223 ton ağırlığında. İçinde 92 kilometre uzunluğunda fiber optik kablo bulunan makinede, işletim sistemi olarak Red Hat’ın Linux sürümü kullanılıyor. Roadrunner, watt başına 376 milyon işlem yaparak, enerji tasarrufu konusunda önemli bir avantaj sağlıyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.