IBM iletişimin geleceğine 1 milyar dolar yatırıyor

Dünya devi IBM, dünyanın en hızlı büyüyen pazarlarından olan kurumsal haberleşme...

01.04.2008 - 17:46 | MediaCat

Dünya devi IBM, dünyanın en hızlı büyüyen pazarlarından olan kurumsal haberleşme platformuna gelecek üç yıl içerisinde 1 milyar Dolar harcayacak.

Yazılım ve donanım alanında en büyük teknoloji firmalarından IBM, kurumsal bütünleşik iletişim alanına yatırım yapmaya hazırlanıyor. Bundan iki yıl önce Lotus Notes’un içinde yer alan Sametime programının mimarisini değiştirerek modernize eden IBM, geleceği yakalamak için projeler üretmeye devam ediyor. Firma, önümüzdeki üç yıl içinde şirketlerin daha rahat haberleşmeleri için 1 milyar Dolarlık yatırımı hayata geçirecek.

Bütünleşik iletişim alanında birçok alt başlık bulunuyor. İnternet üzerinden anında mesajlaşma, VoIP (Voice over Internet Protocol), video konferans, ve bilen kişilerin oluşturduğu topluluklara sormak gibi birçok hizmet, bu başlıklar altında toplanabilir. Sürekli gelişen bu pazar yakın gelecekte tek ürünle tam hizmete sahip olmak isteyen firmaların ilgilendiği bir alan. Dünyanın en büyük analiz firmalarından IDC’nin açıkladığı rakamlara göre bütünleşik iletişim alanı, 2011 yılında 17 milyar Dolar yıllık getiri sağlayacak. IBM bu konudaki 10 yıllık tecrübesini kullanarak bu pazardaki lider pozisyonunu kuvvetlendirmeyi hedefliyor.

IBM altyapısını kullanan ve kurumsal anında mesajlaşma alanında lider konumda bulunan Sametime’ın diğer yazılımlara göre en büyük avantajı güvenli olması. Kişisel kullanıma istendiği takdirde kapatılabilen ve sadece kurumsal amaca uygun olarak düzenlenebilen bu programın kişi listesine, sistem yöneticisinin kontrolünden geçmeyen hiç kimse eklenemiyor. Bu sayede firmaya yöneltilebilecek olan saldırılar engellenmiş oluyor.

Bütünleşik iletişim konusunda yorum yapan IBM Lotus Satış Yöneticisi Murat Tüzüm, bu alanın geleceğin en büyük haberleşme pazarı olacağını ve bu pazarda yer almak için IBM’in yatırımdan kaçınmadığını belirtti. Tüzüm, sözlerine şöyle devam etti; “Dünya üzerinde total 20 milyon tekil kullanıcıya sahip olan Sametime, sürekli devinim halinde bir yazılım. Her yeni sürüm gelişen teknolojilerin ışığında isteklere daha iyi cevap veren özellikler içeriyor. Bunun yanında her geçen yıl anında mesajlaşma pazarı daha da hareketleniyor. Firmalar giderek mail trafiğinde boğulup işlerini hayata geçirebilmek için anında mesajlaşma programlarını kullanıyor. Bunun için Lotus Notes ve Sametime yazılımları firmaya ve kişiye özel çözümler sunuyor. Özellikle KOBİ’lere yönelik çözümler, az çalışanla yüksek verim elde edilmesini amaçlayanlar için hazırlandı.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.