MediaCat

Mobil reklam yatırımları yüzde 60,5 büyüdü

IAB Avrupa, IAB ABD ve IHS Markit, 2016 mobil reklam yatırımlarını açıkladı.

Mobil reklam yatırımları yüzde 60,5 büyüdü

IAB Avrupa, IAB ABD ve IHS Markit tarafından açıklanan Global Mobil Reklam Yatırımları Raporu verilerine göre 2015 yılında 39 milyar euroya (52 milyar dolar) ulaşan mobil reklam yatırımları, 2016’da yüzde 60,5 büyüyerek  63 milyar euroya (83 milyar dolar) ulaştı. Bu artışta mobil odaklı tüketici dünyası ve gelişen pazarlama teknolojileri etkili oldu.

Rapordan elde edilen verilere göre en yüksek büyümeyi yüzde 64,3 oranındaki artış ile mobil gösterim elde ederken, yüzde 61,1’lik artış ile mobil arama reklam yatırımları ikinci sırada yer aldı. Operatörlerin sunduğu mesajlaşma servislerinden uygulama bazlı mesajlaşma platformlarına kayış ile birlikte mesajlaşmada da yüzde 11,2’lik bir artış yaşandı.

2016 yılı mobil reklam yatırımlarının yüzde 54’ünü ise 34 milyar euro (45 milyar dolar) ile mobil gösterim reklam yatırımları oluşturdu.  Mobil gösterim reklam yatırımlarını, 27 milyar euro (36 milyar dolar) ile yüzde 42,8’lik pay alan mobil arama yatırımları izledi. Mesajlaşma reklam yatırımlarındaki düşüş ise devam etti ve 1,9 milyar euro (2,6 milyar dolar) ile yüzde 3,1’lik pay elde etti.

2016 yılında global mobil reklam yatırımlarının bölgelere göre dağılımında Kuzey Amerika yüzde 46’lık oran ve 29 milyar euro yatırımla ilk sıraya yerleşirken, Asya-Pasifik yüzde 33 ve 21 milyar euro ile ikinci, Avrupa yüzde 19 oran ve 12 milyar euro ile üçüncü, Orta Doğu ve Afrika ise yüzde 0,8 oran ve 0,5 milyar euro ile dördüncü sırada yer aldı.

Büyüme oranları açısından yüzde 73 ile Kuzey Amerika ilk sırada yer alırken, Latin Amerika’da yüzde 57, Asya-Pasifik’te yüzde 52, Avrupa’da yüzde 48, Orta Doğu ve Afrika’da ise yüzde 46’lık büyüme meydana geldi.

IAB Avrupa CEO’su Townsend Feehan, yatırımlar hakkında yaptığı yorumda, rapordan elde edilen sonuçların mobil cihazların ön planda olduğu bir medya tüketim ve reklamcılık döneminde bulunulduğunu doğrular nitelikte olduğunu vurguladı.

IAB Başkan Yardımcısı ve Mobil & Video Genel Müdürü Anna Bager ise mobilin kritik bir platform olduğu gerçeğinin markalar tarafından da benimsendiğinin altını çizdi.

Raporu değerlendiren IHS Markit Teknoloji, Medya ve Telecom Analisti Kia Ling Teoh ise global mobil reklam sektöründe meydana gelen yüzde 60,5’e varan büyümenin reklam teknolojisindeki gelişmeler ile de desteklendiğini belirtti.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.