Hulu.com halka açılıyor

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki internet kullanıcılarına hizmet eden Hulu.com kısa sürede internetin en başarılı...

17.08.2010 - 00:00 | MediaCat

Sadece Amerika Birleşik Devletleri’ndeki internet kullanıcılarına hizmet eden Hulu.com kısa sürede internetin en başarılı video sitelerinden biri haline geldi. 2008 yılında hisselerinin yüzde 10’unu 100 milyon dolara satan Hulu, 2 yılda değerini 2 katına çıkarmıştı. Online televizyon ve film izleme konusunda hızlı gelişen Hulu yetkilileri, yatırım bankalarıyla iletişime geçerek bu sonbaharda halka arz edilme konusunu görüştükleri belirtildi. Görüşmeyi yapan yetkililerin kimlikleri açıklanmamasının sebebinin ise tartışmaların hala gizli olması…

Ancak online video konusunda çok büyük bir oyuncu olmasına karşın şirket daha fazla kar etmeyi amaçlıyor. Mayıs ayında yapılan açıklamada Hulu.com’un 100 milyon dolarlık gelir elde ettiği açıklanmıştı. Bu yıl sonuna kadar ise şirketin yine aynı karı elde etmesi bekleniyor.
Şirket, ücreti ayda 9.99 dolar olan bir abonelik paketi çıkarmayı planlıyor. Hulu.com’un bu atılımının Netflix ve Apple TV’ye rakip olacağı iddia ediliyor.

Şirketin 3 yıllık tarihi içindeki en ciddi gelişimi ise halka arz olacak. Pek çok şirketin girişim ortaklığıyla kurulan Hulu.com’un Youtube gibi ücretsiz video paylaşım sitelerini dengeleyici bir unsur olması hedeflenmişti. YouTube, 2006 yılında 1.65 milyar dolara Google tarafından satın alınmıştı. Ölçüm şirketi comStore Satışından beri kar edemeyen YouTube’un, Haziran ayındaki ziyaretçi sayısının 144.5 milyon olduğunu açıklamıştı.

Analistler bu örnekten yola çıkarak Hulu.com’un halka açılma durumunda başarısının garantisi olmadığını belirtiyorlar. Amazon.com yetkilisi Jason Kilar, Hulu’nun internetteki en büyük video kaynaklarından birisi olma yolunda hızla ilerlediğini söyledi. Hulu.com’da sadece CBS ve CW televizyon kanalları, ve MGM ve Lionsgate gibi bir kaç film şirketi…

Yine comScore’un yaptığı ölçümlere göre Hulu’nun Mayıs ayında 43.5 milyonluk ziyaretçi sayısı Haziran ayında 24 milyona düştü. Öte yandan sitede, Hulu’nun 566 milyon reklamla YouTube’un iki katı önüne geçtiği belirtildi. Sitede bu yıl en göze çarpan iki şov ise internet üzerinden yayınlanan “Glee” ve “Modern Family” olmuştu.

ntvmsnbc.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.