HSBC iş temaslarını WPP’nin ötesine taşıyor

HSBC artık büyümekte olan pazarları odağına aldığı için reklam stratejisinde de değişikliğe gidiyor.

22.10.2012 - 17:00 | MediaCat

HSBC, bundan sekiz yıl önce reklam, medya ve doğrudan pazarlama çalışmalarını tek bir ajansla, WPP ile yürütme kararı almıştı. Şimdi bu durum değişiyor.

Ad Age’in haberine göre banka, 2013 yılı ilk çeyreği bitene dek reklam stratejilerinde ve medya ortaklıklarındaki değerlendirmelerini tamamlamış olacak. Kapalı yürütülecek görüşmelere katılım ancak davetle mümkün olacak.

Şirket hangi ajansların çağrılacağına dair bir bilgi vermekten kaçınıyor. Görüşmelere pazarlama ve satınalma departmanlarının da katılımı bekleniyor. Banka buna ek olarak, tedarik zincirindeki masraf kısıtlamasına ve satınalmaya ilişkin yönetim danışmanlığı talebinde de bulunacak.

HSBC’den görüşülen bir yetkilinin açıklamalarını baz alan haberde, bankanın bu tür değerlendirmeleri dört yılda bir gibi daha sık aralıklarla gerçekleştireceği bilgisi veriliyor.

Bu yaklaşım, HSBC’nin CEO’su Stuart Gulliver’ın, satış operasyonlarının masraflarını kısıp işleri azaltarak büyük bir maliyet düşürme programı uygulayacağı sözüne sadık kalmasının bir parçası olarak yorumlanıyor. Gulliver, önümüzdeki yıl sonuna dek masrafları 3,5 milyar dolar kadar azaltmayı hedefliyor.

HSBC, tüm pazarları kapsamak yerine büyümekte olan pazarları odağına aldığı için reklam stratejisinde de değişikliğe gidiyor.

Bankanın reklam ve medya işlerini yürütürken izleyeceği yeni yol, başta WPP ajanslarını etkileyecek gibi görünüyor: Bunların arasında en büyük kaybı yaşama ihtimali olanlar ise yaratıcı ortak JWT Londra ve medya ortağı Goup M.

Gün geçtikçe global şirketler pazarlama işlerini tek bir şirketle yürütmeyi ya da ortaklıklarını iki ya da üç kilit oyuncuya düşürerek sürdürmeyi tercih ediyor. Aslına bakılırsa, WPP bir süre önce Bank Of America ile de çalışmaya başlamıştı. HSBC konkurunda bu ilişkinin herhangi bir rolünün olup olmadığı ise henüz yoruma açık.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.