HOPE Alkazar: Kendi hikâyeni yazma zamanı

Alkazar Sineması, HOPE Alkazar adıyla sanatseverlere ve şehrin temposunu yakalamak isteyenlere kapılarını yeniden açıyor.

20.11.2021 - 16:30 | Ceren Berfin Beyazdağ

İstiklal Caddesi’nin ve sinema tarihinin önemli mekanlarından Alkazar Sineması, 10 senelik aranın ardından HOPE Alkazar olarak İstanbullulara 20-21 Kasım’da kapılarını yeniden açıyor.

Nike öncülüğünde Başka Sinema, Cihangir Yoga, DansFabrika, Ek Biç Ye İç, Onaranlar Kulübü, SosyalBen Vakfı gibi birçok alandan program ortaklarına yer veren HOPE Alkazar, spor ve kültür-sanat disiplinlerinin bir arada yaşanabileceği bir deneyim sunmayı amaçlıyor. Mekân bünyesinde sinema ile performans sanatları gösterimleri ve Refik Anadol’un “Alkazar Rüyası” enstalasyonuna ev sahipliği yapan Alkazar Salonu, Esra Gülmen’in “Hope” ve “Inhale-Exhale” illüstrasyonlarını barındıran Spor Stüdyosu ve Onaranlar Kulübü öncülüğünde atölyelerin gerçekleşeceği Yaratıcı Stüdyo, basketbol/voleybol sahası ile Ek Biç Ye İç’in sürdürülebilir lezzetler sunacağı kafeler yer alacak.

Hem fiziksel hem de dijital onlarca etkinlik sunmayı planlayan mekân, açılışı şerefine 15 Kasım 2021’de basına özel bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Etkinlik kapsamında sanatçı Esra Gülmen, medya sanatçısı Refik Anadol, milli voleybolcu Ebrar Karakurt, Onaranlar Kulübü Kurucu Ortağı Doğukan Güngör ve podcast yayıncısı Tuluğ Özlü ile HOPE Alkazar çatısı altında gerçekleştirdikleri ve planladıkları projeler hakkında içten bir sohbet gerçekleştirildi.

Spor Stüdyosu’nun zeminini süsleyen “Hope” çalışmasıyla sporun birleştirici gücünü empati ve tolerans duyguları çerçevesinde yorumlayan Esra Gülmen, bu iki duygunun, sanatını ve kişisel hayatının her noktasını yönettiğini belirtti. Gülmen, Nike işbirliğinde tasarladığı kapsül koleksiyonundan da bahsetti. Gülmen’in tasarladığı kapsül koleksiyon, Nike mağazalarında satışa sunulacak ve koleksiyondan elde edilen gelir Tohum Otizm Vakfı’na bağışlanacak.

Refik Anadol, “Alkazar Rüyası” enstalasyonunun hayata geçiş sürecine değinerek, yapay zekânın ona nasıl umut aşıladığından bahsetti. Eserlerinde yapay zekâyı her yönüyle kullanarak aynı anda birden fazla duyuyu ve duyguyu canlandırmayı amaçlayan Anadol, sanatı bireysel bir seyir sürecinden kolektif bir bilince dönüştürüyor. İşte tam da bu felsefesiyle Anadol, HOPE Alkazar’ın “herkes için ortak gelecek” mottosuna sanatla katkıda bulunuyor.

Bu yılın yükselen yıldızlarından Ebrar Karakurt ise SosyalBen Vakfı eşliğinde HOPE Alkazar bünyesinde hayata geçirecekleri Ebrar Karakurt Akademi’den söz etti. Akademi konusunda oldukça heyecanlı olan Karakurt, özellikle genç sporculara ilham olmayı hedefliyor: “Ben küçükken beni doğru şekilde yönlendirecek bir ablam yoktu. Ebrar Karakurt Akademi sayesinde genç arkadaşlarıma Ebrar ablaları olarak yol göstermek istiyorum.”

Doğukan Güngör, Onaranlar Kulübü yoluyla şehir kültürüne nasıl sürdürülebilir bir yorum kattıklarına değindi. Onaranlar Kulübü’nün “atık,” “gereksiz” olarak düşünülecek materyalleri şehre yeniden kazandırması ve bu yolla yaratıcılığı ve dayanışmayı güçlendirmeyi amaçlamaları, HOPE Alkazar’ın çeşitlilik ve sürdürülebilirlik elementleriyle tam olarak uyuşmakta. Yaratıcı Stüdyo, Onaranlar Kulübü’nün öncülüğünde sondan ilkler yaratmayı hedefliyor.

Tuluğ Özlü ise Umarım Annem Dinlemez adlı podcast’inden ve hayatındaki tabuları yıkarak kendini tanıma sürecinden bahsetti. Toplum içinde tabu olarak görülen konuları konuşmasıyla Nike’ın “sınır tanımaz” ilkesine birebir uyan bir isim olan Özlü, HOPE Alkazar bünyesinde tabu ve sınır meselesinin monologdan diyaloga taşınabileceğine inanıyor.

Davetliler, birbirinden ilginç tatları barındıran aperatifler ve kokteyller eşliğinde süren sohbetin ardından Refik Anadol’un “Alkazar Rüyası” enstalasyonunun ilk gösterimine tanık oldu. 150 adet Yeşilçam filmine ait sesleri ve görüntüleri yapay zekânın nimetlerini kullanarak duyular ötesi bir deneyim sunan “Alkazar Rüyası,” aynı zamanda Türkiye sinemasına saygı duruşu niteliğinde. Alkazar Salonu’nun içerisine özenle yerleştirilmiş ses ve projeksiyon sistemi sayesinde enstalasyon sizi çepeçevre sarıyor.

Kendilerini “harekete geçmeye hazır olanların buluşma noktası” olarak tanımlayan “Hareketin Sahnesi,” yenilenen Nike Beyoğlu mağazasının yanında 20-21 Kasım’dan itibaren ziyaretçilerini bekliyor olacak.

HOPE Alkazar hakkında daha fazla bilgi almak ve bu deneyime katılmak için internet sitesini veya Instagram sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.