Hitlerli Biomen reklamlarının global yankıları

Son günlerin en çok tartışılan reklamı, AdWeek başta olmak üzere global sektör sitelerinde yer bulup tepki çekerken, forumlarda da tartışılmaya başlandı.

27.03.2012 - 00:00 | MediaCat

Son günlerin en çok tartışılan reklamı, AdWeek başta olmak üzere global sektör sitelerinde yer bulup tepki çekerken, forumlarda da tartışılmaya başlandı.

”Kadın elbisesi giymiyorsan, kadın şampuanı da kullanma. Artık yüzde 100 erkek şampuanı Biomen var. Erkeksen Biomen kullanırsın” sözleriyle de tepkileri toplayan reklam hakkında AdWeek, prezervatiflerin Hitler’le satılmasından sonra şimdi de Türkiye’de şampuan reklamında kullanıldığı ve yılın en tuhaf ve başarısız reklamı olduğundan bahsetmiş. Ve bu reklama "tamam, olmuş" diyecek tek bir kişinin bile olup olmadığını sormuş.

Adland sitesinde ise daha büyük eleştiriler var. Burada yapılan yorum ve açıklamalarda, reklamın Yahudilerin tepkisine rağmen hala yayında olduğuna ve kehaber.org sitesinden aldıkları bilgilere göre de İsrail’deki Türkiyeliler Birliği başkanının Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun’a iletilen bir dilekçe ile reklamın yayından kaldırılmasını istediğine yer vermiş.

Ayrıca,Adolf Hitler gibi dünyadaki en büyük insanlık suçlusunun şampuan reklamında kullanılmasının İkinci Dünya Savaşı sırasında ölenlere büyük saygısızlık olduğunun ve bu konu hakkında dünyanın Türkiye’ye bakış açısının zarar görebileceğini hatırlatarak bir şampuan markasının, ‘sabun’la hatırlanan birini reklamlarında kullanmasının ne kadar itici ve iğrenç olduğunu, insanlık adına bu reklamın bir an önce durdurulması gerektiğini, bir kez daha düşünülmesi gerektiğin belirtmiş. Bu reklamın sadece bütün dünyanın ilgisini çekmek, çok negatif bir yol kullandığını ve bunu en olumsuz şekilde yapıldığına yer veren site, Biomen’i tebrik etmiş ve "Erkeksen, daha iyi reklamlar yaparsın" diyerek yazıya son vermiş.

ABD merkezli Yahudi sivil toplum örgütü İftira ve İnkar ile Mücadele’nin yaptığı yazılı açıklamada ise, Yahudi milletine karşı soykırım yapan bir insanın şampuan reklamında kullanılmasının anti-Semitizm’i körükleyeceği beyan edildi. Hitler’in milyonlarca Yahudiyi, İkinci Dünya Savaşı’nda öldürdüğüne dikkat çekilen açıklamada, böyle bir insanı kullanarak ürün satmaya çalışmanın hem çok elim hem de iğrenç olduğu belirtilmiş.

The Anti-Defamation League- ADL Direktörü Abraham H. Foxman, bu reklamın Türkiye’de yaratılmış olmasının, bir Türk izleyicisi olarak, tarihinde Yahudiler için bir sığınak görevi edinmiş olmasıyla gurur duyan bir ülkede, soykırım bilincinin gelişmesine zarar vereceğini de sözlerine eklemiş.

Bakalım bu tartışmanın yankıları daha ne kadar sürecek ve konunun tarafları nasıl açıklamalarda bulunacak?

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.