Herkese yardım eden o başka biri

Kızılhaç Çekya'dan ufak bir hatırlatma.

28.02.2019 - 13:37 | Sencer Uçar

İnsanoğlunun huyudur; ortada çözülmesi gereken bir sorun olduğunun tabii ki farkındadır ama elini taşın altına koymak yerine, bir başkasının -sıklıkla da bir kurum ya da ulvi bir öznenin- “fedakârlık” sergilemesini ve soruna müdahale etmesini bekler. Savuşturduğu sorumluluk karşılığında pekiştirdiği güvenli bölgesinde yaşamaya devam ederken, kurtarıcısına güveni sonsuzmuş gibi davranır, faili olmayı reddettiği hadiseler üzerine ahkâm kesmekten çekinmez, olağanüstü bir durum olmadığı sürece de kurtarıcı arayışlarına ara vermez. Ama huy dediğimiz de verili falan değil, toplumsal olarak inşa edilmiştir elbette.

Faaliyetlerine 1919 yılında başlayan ve geçtiğimiz günlerde 100’üncü yaşına giren Kızılhaç Çekya da yeni kampanyasıyla sorunlar karşısında insanları kurtarıcılara değil, kendilerine dönmeye çağırıyor. Yeşil sahalardaki bir dostluk maçından toplu taşımaya, komşuluk ilişkilerinden hayvanlarla paylaştığımız sokaklara kadar gündelik hayatın birçok alanından örneklerin sunulduğu filmde o meşhur başka biri “yüzünü gösterip” yardım elini saklarken, Kızılhaç Çekya da insanları sorumluluktan kaçmamaya davet ediyor.

Kaynak: Shots.net

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.