Henkel, mali yıla iyi bir başlangıç yaptı

2008 yılının ilk çeyreğinde Henkel, satışları yüzde 1,7 oranında artırdı...

15.05.2008 - 14:01 | MediaCat

2008 yılının ilk çeyreğinde Henkel, satışları yüzde 1,7 oranında artırdı.

Organik satışlar yüzde 3,3 oranında artarak sene başında Henkel’in öngördüğü yüzde 3 ila 4 aralığında gerçekleşti. Bu performansta tüm işbirimlerinin katkısı oldu. Genel olarak satışlar, büyük ölçüde dövizde yaşanan olumsuz hareketlilik neticesinde, 2008 yılının ilk çeyreğinde hafifçe düşerek 3,162 milyar Euro düzeyinde gerçekleşti.

Vergi öncesi kar 320 milyon Euro ile yüzde 10,1’e ulaşarak, önceki yılın aynı çeyreğinin yüzde 0,1 puan üzerinde gerçekleşti.

Olumlu yönde gelişen finansal sonuçlar ve daha düşük vergiler sayesinde üç aya ait net kazançlar yüzde 6,2 artışla 223 milyon Euro’ya ulaştı.

İşbirimlerinin Performansı


Çamaşır ve Ev Bakımı işbirimi, önceki yılın aynı çeyreğinde Persil markasının yüzüncü yılı dolayısıyla sağlanan yüzde 11,9 oranındaki yüksek büyüme oranına rağmen, bu yılda da yüzde 2,8 oranında bir organik büyüme sağladı.

Kozmetik/Kişisel Bakım Ürünleri işbirimi, son derece olumlu seyreden performansını sürdürüp bir kez daha yüzde 6,1 oranında organik büyüme sağlayarak, faaliyet gösterdiği piyasalarda üstün bir performans sergiledi. Satışlar, önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla nominal olarak yüzde 0,6, döviz kuru değişim etkisinden arındırıldıktan sonra da yüzde 4,4 oranında artarak 708 milyon Euro oldu.

Yapıştırıcı Teknolojileri işbirimi organik satışları yüzde 2,4 oranında artış gösterdi. Geçtiğimiz yılın karşılaştırılabilir değerleri, inşaat sektöründe yaşanan güçlü büyüme nedeniyle yüzde 9,1 gibi oldukça yüksek bir orana erişmişti.

Bölgesel Performans

Avrupa/Afrika/Ortadoğu bölgesindeki organik satışlar, tüm işbirimlerinin katkısıyla yüzde 4,2 oranında arttı. Genel satışlar 2,119 milyar Euro’luk bir toplamla, kabaca önceki yılki düzeyini korudu. Kuzey Amerika bölgesindeki satışlar organik anlamda yüzde 3,1 oranında düşüş gösterdi. Latin Amerika bölgesi, döviz kuru değişim etkisinden arındırıldıktan sonra yüzde 8,8’e denk düşen yüzde 3,1’lik bir satış artışı sağlayarak 169 milyon Euro’ya ulaştı. Asya-Pasifik bölgesindeki iş etkinlikleri de benzer şekilde iyi yönde gelişme kaydetti. Satışlar yüzde 3,8 oranında artarak 256 milyon Euro’ya, organik büyüme ise, yine tüm iş sektörlerinin desteğiyle yüzde 9,4’e ulaştı. Bölgenin toplam satış payı yüzde 8 oldu.

Doğu Avrupa, Afrika, Ortadoğu, Latin Amerika ve (Japonya hariç) Asya’daki büyüme bölgelerinde satışlar yüzde 10.0 oranında artarak 1,101 milyar Euro’ya ulaştı. Bu oran, yüzde 35’lik toplam satış payına denk düşüyor. Satışlar, döviz uyarlamalarından sonra yüzde 14,6 oranında arttı. Organik büyüme, tüm işbirimlerinin katkısıyla yüzde 16,2’ye ulaştı.

Güncellenmiş 2008 Yılı Satış ve Kar Tahmini

Henkel, National Starch firmasının satınalınan işbirimleri hariç olmak üzere, önceden duyurulan satış ve kar hedeflerine ulaşacağı konusunda kendinden emin. 3 Nisan 2008 tarihinde National Starch firmasının satın alınan işbirimleri dikkate alındığında, Henkel’in satış ve karının aşağıdaki gibi gerçekleşmesi beklenmekte.

Henkel yüzde 3 ila 4 oranında organik büyümeye ulaşmayı hedeflemekte. Yeniden yapılanma, verimliliğin arttırılması ve National Starch işinin entegrasyonu ile birlikte karlılığın yüzde onlar seviyelerinde olması beklenmekte.

Henkel Yönetim Kurulu Başkanı Kasper Rorsted, yılın ilk çeyrek sonuçlarına ilişkin olarak şunları söyledi: “Mali yıla, zorlu bir ekonomik ortamda iyi bir başlangıç yaptık. Önceki yılın aynı çeyreğindeki güçlü sonuçlara ve ABD piyasasındaki hareketsizliğe karşın, elde ettiğimiz güçlü organik büyüme oranı bizim açımızdan oldukça teşvik edici. Bu sonucun elde edilmesinde tüm işbirimlerimizin katkısı oldu. Büyüme bölgelerimizdeki gelişme de yine oldukça dinamik bir seyir izledi. 2008 mali yılı için belirlediğimiz hedefleri gerçekleştireceğimizden son derece eminim. National Starch firmasının işbirimlerinin satınalmasının ve entegrasyonunun büyümemizi güçlendirmesini bekliyoruz. Bunun yanı sıra, ‘Küresel Mükemmellik’ etkinlik artırma programımızın uygulaması da planlanan şekilde ilerliyor.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.