MediaCat

Harran Ovası’nda rejeneratif pamuk hasadı

Maritaş Denim, Harran Ovası’nda ilk rejeneratif pamuk hasadını gerçekleştirdi.

Harran Ovası'nda rejeneratif pamuk hasadı

Maritaş Denim, Türkiye’nin ilk TÜBİTAK destekli üniversite ve sanayi işbirliği içerisinde yürütülen rejeneratif pamuk hasadını Harran Ovası’nda gerçekleştirdi. Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü ve Gaziantep Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü işbirliğinde gerçekleşen proje, çiftçilere sözleşmeli üretim yaptırmayı ve yakın tedariği hedefliyor. İlk etapta 500 dekar üretim alanı ve 10 dekar pilot proje alanında yapılan çalışmanın kademeli olarak 24 ay sürmesi planlanıyor. Proje kapsamında Mayıs 2023’te ekilen pamuk tohumlarının ilk hasatı basın mensuplarının da katılımıyla gerçekleştirildi.

“Harvesting in Harran: Maritaş Denim Regenerative Cotton Journey” sloganıyla hayat bulan ilk hasat etkinliği, yenileyici tarımın ülkemizde yapılabileceğini ve bu yöntemle elde edilen pamuğun çiftçiler için verimli olabileceğini gösterdi. İlk hasatla ortalama ağırlıktaki yüzde 100 içerikli bir kumaş için yaklaşık 500 bin metrelik talebi karşılayabilecek hammadde elde edilmesi öngörülüyor.

Hammadde temininde en iyi uygulama yöntemlerini keşfetmek ve geliştirmek amacıyla önemli bir adım atan Maritaş Denim, yaptığı araştırmayla gelecekteki üretim süreçlerine ışık tutacak ve şirketin sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmasına katkı sağlayacak değerli veriler sunmayı hedefliyor. Araştırmanın ana hedeflerinden biri, hammadde temini konusundaki en güncel ve etkili pratikleri belirleyerek bunları geliştirmek ve daha geniş bir perspektifte uygulanabilir hale getirmek. Gelecekteki süreç için yol gösterici olması hedeflenen bu araştırma projesi, Maritaş Denim’in sürdürülebilirlik taahhüdünü güçlendirmek ve ekim alanlarını genişleterek yerel ekonomiye katkıda bulunmak için atılan önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Yakından tedarikle rejeneratif tarım destekleniyor

Son yıllarda iklim değişikliğine bir cevap olarak geliştirilen ve kullanımı yaygınlaşan rejeneratif tarımla elde edilen pamukların ithalatını, 5 bin ila 7 bin kilometre uzaklıktan gerçekleştiren Maritaş Denim, uzaktan hammadde ihtiyacını azaltmak amacıyla sözleşmeli tarım yöntemini kullanmaya başladı. Harran Ovası’ndaki çiftçilere, sözleşmeli üretim yaptırarak hammaddesini yakından tedarikle elde etmeyi hedefleyen Maritaş Denim, karbon emisyonunu azaltarak rejeneratif tarımı destekliyor. Verilen bu destek, monokültür tarıma kıyasla toprağı iyileştirmeye, mahsul verimliliğini ve su tutma kapasitesini artırmayı amaçlıyor.

Sadece lokal değil global etki

Gerçekleştirdikleri projeyle doğa, insanlık ve endüstri adına bir momentum yaratmak ve gerçek bir adım atmak istediklerini belirten Maritaş Denim Genel Müdür Yardımcısı Fatih Kesim, “Biz inanıyoruz ki Harran Ovası’nda başlattığımız rejeneratif pamuk üretimi; kirletmeden üretebilen, doğayla uyumlu yaşayabilen nesillere bir rehberdir. Sadece lokal değil global etki yaratacak bir harekete öncülük ettiğimiz için gurur duyuyoruz. Denimi yeniden tanımlamak ve endüstride sürdürülebilirlik perspektifinde pamuğa yaklaşımımızı dönüştürmek için hayata geçirdiğimiz projemizde bizlere yol gösteren Harran Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi ve Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası yetkililerine sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz” açıklamasında bulundu.

28 yıldır pamuk üretimi yapılan Harran Ovası’nın yaklaşık yüzde 75’inde pamuk ekildiğini ve Şanlıurfa’nın Türkiye’deki pamuk üretiminin yüzde 45’ini oluşturduğunu söyleyen Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Osman Çopur ise, “Sürekli pamuk tarımının yapılması topraklarda derin sürüm, taban taşı oluşumu, hastalık, zararlı otlarda artış ve toprağın mikrobiyolojisinde bozulmalara neden olabiliyor. Yapılan araştırmalar, endüstriyel tarım nedeniyle oluşan karbon salımının, onarıcı tarım uygulamalarının yaygınlaşmasıyla üç yıl gibi bir sürede tamamen geri emilebileceğini ortaya koyuyor. Maritaş Denim’in sosyal sorumluluk ve sürdürülebilir tarım yaklaşımıyla hayata geçirdiğimiz çalışmamız Kasım 2022’de kışlık ara ürün mercimek ekimiyle başladı. Azot yönünden zenginleştirilen toprak, pamuk üretim maliyetlerinin de azalmasını sağladı. Amacımız tekstil sektörü için sürdürülebilir pamuk tedarik zinciri oluşturmak ve gelecek nesillere sağlıklı bir toprak bırakmak” dedi.

“Rejeneratif pamuk yüksek kumaş kalitesi sunuyor”

Pamuk lifinin tekstil endsütrisi için öneminden bahseden Gaziantep Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cem Güneşoğlu da, “Pamuktaki üretimin artma hedefi üst düzey bir kimyasal tüketimle sonuçlandı. Bugün pamuk üretimi küresel tarımın yüzde 2’sini oluştururken, tarımda tüketilen ilaçların yüzde 20’sinden sorumlu. Bu sürdürülebilir bir durum değildir. Bu yüzden, 1980’lerde başlayan sürdürülebilir tarım ve pamuk üretiminin son halkası rejeneratiftir. Toprak sağlığının korunması, beraberinde bu toprakta yetişen her ürünün kalitesinin artması demek. Bu yüzden rejeneratif pamuk beraberinde daha kaliteli lif, yüksek kumaş kalitesi ve iyi bir giyim konforu sunuyor. Ülkemizde rejeneratif pamuk denildiğinde recycle pamuk akla geliyor. Diğer firmaların aksine Maritaş Denim’in bu farkındalığı bizim için çok değerli” eklemesinde bulundu.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.