Greenpeace Shell’e karşı

Greenpeace’den petrol deviyle alay eden gösteri

28.08.2013 - 14:07 | Alev Kaynak

Çevre örgütleri 60lı ve 70li yıllarda çevrecilik karşıtı uygulamalarda bulunan büyük şirketlerin ipliğini pazara çıkarırlardı. Ancak şirketlerin politikalarını değiştirmemeleri ve hükümetlerin de konuyla ilgili yaptırımı olan yasalardan kaçınmaları nedeniyle daha çözüm odaklı bir strateji geliştirerek, şirketlerin PR ve kurumsal iletişim çabalarında yer alarak, daha büyük amaçlar uğruna onlarla işbirliğine gitmeyi tercih ettiler. Greenpeace ise ödün vermeyenlerden, hatta çevre literatürüne samimiyetsiz PR çalışmalarını temsil eden ‘greenwashing’ (green + brainwashing) kelimesini eklemeyi başaran bir örgüt. Son eyleminde de gözlerini petrol devi Shell’e çevirerek, şirketin 2013 yılının en büyük kurumsal iletişim etkinliklerinden olan Belçika Grand Prix’i sabote etti.

Kutupların zor şartlarına karşı yeterince hazırlıklı ve tertibatlı olmayan Shell, bilindiği gibi, petrol çıkarma çalışmalarına ara vermek zorunda kalmıştı. Ancak sondaj sırasında çevresel tahribatlara yol açmaktan da geri kalmamıştı. Bunu bir kez daha tüm dünyaya hatırlatmak isteyen Greenpeace Shell için uygun maliyetli bir ‘paha biçilemez F1 hatıraları’ videosu hazırladı. 50 avroluk 2 afişin kullanıldığı gösteride, Shell’i yılın en büyük PR etkinliğinde utandırmaksa paha biçilemezdi.

[vimeo]http://vimeo.com/73215350[/vimeo]

Kaynak: mediabistro

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.