MediaCat

Görünmeyen fırsatlar

Ezberci değil yenilikçi bakış açısıyla davranışbilim ve yaratıcılığı bir araya getiren Ogilvy UK Başkan Yardımcısı Rory Sutherland tecrübelerini Brand Week Istanbul katılımcılarına aktaracak.

Görünmeyen fırsatlar

Bugün iş dünyasında ve toplumda elde edilebilecek en büyük kazanımların doğası gereği teknolojik değil psikolojik olduğuna inanıyor usta reklamcı Rory Sutherland. Emin adımlarla tırmandığı kariyer basamaklarının sonunda, alanında fark yaratmasını sağlayan başlıca etmen ise çalışmalarında tüketici davranışlarındaki görünmeyen fırsatlara odaklanan psikolojik danışmanlık pratiğinden faydalanması ve insanların aldıkları kararlar üzerinde muazzam etkilere sahip olabilecek küçük bağlamsal değişikliklerin kıymetinin farkında olması.

Bu bakış açısını ise şu cümlelerle özetliyor: “İnsan davranışı nesnel bir gerçekliğe dayanmaz. Anlam ve bağlamla yönlendirilir. Google, Starbucks, Uber… Bu büyük markaların tamamı teknolojik değil psikolojik bir keşfin ürünü. Örneğin Uber, taksi bekleme sürenizi kısaltmıyor. Yaptığı şey, size yolda bir araç olduğunu göstererek, beklemenin psikolojik acısını azaltmak. Oyunu değiştiren de bu. Beyinde yaptığınız birkaç ince ayarla 10 kat daha fazla para kazanabilirsiniz.”

Fikri altına dönüştüren simyacı

Keşfi doğrultusunda 2012 yılında davranışbilim ve yaratıcılığın gücünü buluşturan Ogilvy Change’in kurulmasına öncülük ediyor Sutherland. Deneye tabi tutulan ilk grup ise birimin çalışanları oluyor. Öyle ki kahvaltıda önlerine serilen sağlıklı meyveler ve lezzetli çikolatalı kekler arasından büyük oranda sağlıklı olan seçeneğe yönelirken, masanın arkasındaki dev aynanın seçimlerini etkilemek üzere bilinçli olarak yerleştirildiğini bilmiyorlar. Şimdiyse birimin çalışmaları Avrupa’nın en yoğun havalimanlarının güvenliğini iyileştirmekten insanların dünyanın en popüler sosyal medyasıyla veya Birleşik Krallık’taki önde gelen sürdürülebilirlik projeleriyle etkileşim şekillerini değiştirmeye; ürün tasarımından deneyim tasarımı, organizasyonel değişim ve davranış değişikliğine kadar geniş bir yelpazeye hizmet ediyor.

Sutherland’in dijital pazarlamada fikri altına dönüştüren simyacı olarak anılması boşuna değil. Kendi deyişiyle pek çok insanın halihazırda iyi olduğu konularda daha iyi olmak yerine yeni bir kategori icat eden ve kazanımlarını TED Global gibi etki alanı geniş sahnelerde, geçtiğimiz yıl yayımlanan Alchemy: The Surprising Power of Ideas That Don’t Make Sense isimli kitabında ve Spectator’da kaleme aldığı köşe yazılarında dile getiren Sutherland’in dehasına Brand Week Istanbul sahnesinde tanık olma fırsatını kaçırmayın.

Brand Week Istanbul hakkında detaylı bilgiye brandweekistanbul.com adresinden ulaşabilir, etkinlikte yerinizi ayırtabilirsiniz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.