Google’ın kara listesi

Google arama sonuçlarını manipüle etmeye çalışan şirketleri tespit ederek kara listeye almaya başladı.

03.03.2006 - 00:00 | MediaCat

Google arama sonuçlarını manipüle etmeye çalışan şirketleri tespit ederek kara listeye almaya başladı. Bir site kara listeye alındığında Google’ın indeksinden çıkarılıyor ve böylece kullanıcılar arama yaptıklarında o şirketin internet sitesine ulaşamıyor. Google konuyla ilgili yaptığı resmi açıklamada cezanın nedenini şöyle açıkladı: “Böyle şeylere asla tolerans gösteremeyiz. Biz kullanıcılara yararlı ve tarafsız arama sonuçları sunmaya çalışıyoruz ama şirketler sonuçları manipüle etmeye çalışıyorlar.”
Bu uygulama dahilinde Ricoh ve BMW’nin Almanya siteleri kara listeye alındı. Ricoh ve BMW, içeriklerini kullanıcılara sunduklarından farklı göstererek Google’ın kılavuz sayfalarını yanılttılar. Şirketler arama motorlarındaki sıralamalarda kendilerini üst basamaklara çıkarabilmek için “kapı aralığı” sayfaları ve JavaScript yönlendirmeleri gibi optimizasyon teknikleri kullanıyorlar. “Kapı aralığı” sayfaları sayesinde sayfalar gizli anahtar kelimelerle doldurularak internet sitesinin içeriğinin farklı gibi görünmesini, böylece içerikte yer almayan bir anahtar kelime girilse bile sayfanın arama sonucunda görüntülenmesini sağlıyor. JavaScript yönlendirmesi ise kullanıcıyı aramada tanımlanan URL’den farklı bir URL’ye taşıyor.
Google bu tür tekniklerle arama motorunu yanıltan şirketlere tolerans göstermese de geri dönüşü olmayan bir ceza da vermiyor. Kara listeye alınan şirketler, sayfalarını hilelerden temizledikten sonra Google’a yeniden anlaşma yapmak için başvurabiliyorlar. Ancak şirketler böyle bir şeyin tekrarlanmayacağı konusunda Google’ı ikna etmek zorundalar. Ricoh ve BMW de sayfalarını yeniden düzenleyip Google yetkililerini ikna ettikten sonra, Google’ın indeksine yeniden dahil edilmeyi başardılar.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.