Google’ın ekonomiye katkı karnesi

Google’ın Türkiye ekonomisine sunduğu katkıyı ölçmek için Deloitte tarafından gerçekleştirilen sosyo-ekonomik değer analizinin sonuçları paylaşıldı.

18.08.2022 - 11:42 | MediaCat

Google’ın ekonomiye katkı karnesi

Google Türkiye, ürün ve hizmetlerinin desteklediği ekosistemin ekonomik büyüme ve sosyal refaha etkilerini ortaya koymak amacıyla, Deloitte tarafından hazırlanan Google Ekosistemi Sosyo-Ekonomik Değer Raporu’nu dün kendi evinde düzenlediği bir davetle basın mensuplarıyla paylaştı.

Google’ın 2021’de dört temel ürün ve hizmet kategorisiyle oluşturduğu ekonomik değerin 476 milyar TL’ye eriştiğini ortaya koyan raporu yorumlayan Deloitte Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Lideri Hakan Göl, sunumun ardından, Google Türkiye Ülke Direktörü Mehmet Keteloğlu ve Google Türkiye İletişim Müdürü Sırma Süren ile birlikte izleyicilerin sorularını yanıtladı. Raporun sonuçlarına göre Google’ın 2021 yılında dört temel ürün ve hizmet kategorisiyle oluşturduğu ekonomik değer GSYH’nin yüzde 6,6’sına denk. 2018’de paylaşılan rapora kıyasla Google’ın ekonomik katkısı 3,3 kat artarken, bu katkının 2025’te 1,1 trilyon TL’yi aşması bekleniyor.

700 binden fazla küçük işletmeye ek gelir artışı

Google’ın ürün ve hizmetleriyle desteklediği ekosistemin Türkiye’de meydana getirdiği sosyo-ekonomik değerin pek çok sektöre yayılarak çok sayıda insanın hayatına dokunduğunu ve bu durumun en güzel örneklerini girişimler ile mikro işletmelerde gördüklerini söyleyen Google Türkiye Ülke Direktörü Mehmet Keteloğlu raporla ilgili şu yorumda bulundu:

“Biliyoruz ki Türkiye’nin dijitalleşmesi, dijital ekonominin büyümesi küçük esnafımızın dijitalleşmesiyle olacaktır. Bu doğrultuda raporun bizi en çok heyecanlandıran sonuçlarından biri işletmelere sunduğumuz Google Benim İşletmem Profili’nin 2021 yılında 700 binden fazla mikro ve küçük işletmenin ek gelir artışı elde etmesine katkı sağlaması oldu. Bu tabii ki işletmelere ne kadar önemli bir katma değer sağlandığını gösterirken, çift taraflı bir fayda da oluşturuyor. İşletmeler başarı grafiklerini yukarılara taşırken, kullanıcılar ve hizmetten yararlananlar da doğru işletmeyle, doğru hizmetle buluşabiliyor. Bunun yanı sıra yine raporun sonuçlarına göre 2021 yılında oluşturulan ekonomik faaliyetlerin 1,9 milyon iş imkânı yarattığını gözlemliyoruz. Bu rakam da 2021 yılındaki Türkiye istihdamının yüzde 6’sına karşılık geliyor. Desteklenen istihdamın yüzde 58’ini mikro ve küçük işletmeler üstlenirken, bu oranın yüzde 30’unu kadın çalışanlar oluşturuyor. Bu da sunduğumuz ürün ve hizmetlerle oluşturduğumuz fırsat eşitliğinin önemli göstergelerinden biri. Google ekosisteminin bireylere ve işletmelere eşit fırsatlar sunarak katma değer sağlamasının yanı sıra pek çok farklı alanda istihdam imkânı oluşturması da hem ülkemiz için hem de Google olarak bizim için gurur verici bir sonuç.”

Rapordan öne çıkan bulgular

  • 2021 yılında 1,9 milyona ulaşan Google ürünleri destekli istihdam rakamının 2025’te 2,3 milyonu aşması bekleniyor.
  • Google reklam ekosisteminin oluşturduğu ekonomik katkının önümüzdeki 4 yıl içinde Türkiye’de iki katından fazla artması bekleniyor.
  • Google reklam ürünleri sayesinde fiziksel mağaza müşterilerinde yüzde 25 artış yaşandı.
  • Google reklamlarına harcanan her 1 TL işletmelere 3 TL ihracat geliri olarak dönüyor.
  • Akademetre işletme anketine göre 3,4 milyon işletmeden yaklaşık 1,7 milyonu Google Haritalar’ı aktif olarak kullanıyor.
  • Türkiye’de her 4 firmadan 1’i Google Haritalar ile entegre çalışabilen Google hizmetlerinden firma tanıtım ürünlerini kullanıyor.
  • Firma tanıtım ürünleri arasında en çok tercih edilen uygulama Google İşletme Profili (yüzde 94). Türkiye’de yaklaşık 900 bin işletme Google İşletme Profili’nden faydalanıyor.

Google Ekosisteminin Türkiye’de Oluşturduğu Sosyo-Ekonomik Değer raporunun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.