Google yargıya başvurdu

Dünyada 114 milyar dolarlık değeriyle en değerli markalardan biri olan internet arama motoru Google, Maliye Bakanlığı’nın geçen yıl kasım ayında...

11.06.2010 - 00:00 | MediaCat

Dünyada 114 milyar dolarlık değeriyle en değerli markalardan biri olan internet arama motoru Google, Maliye Bakanlığı’nın geçen yıl kasım ayında kestiği rekor ceza için uzlaşma sağlayamayınca, konuyu yargıya taşıdı.

Son günlerde erişimin yasaklanmasıyla gündemde olan Google’ın, Maliye Bakanlığı’nın kestiği 71 milyon TL tutarındaki vergi cezasına ilişkin mahkemeye başvurduğu öğrenildi.
 

Matrah farkı bulundu

Edinilen bilgilere göre, Türkiye’de Google Reklamcılık Pazarlama Ltd. Şti. şirketiyle temsil edilen internet arama motoru Google’a, 2006’dan 2009’un ilk çeyreğine kadar olan dönem için vergi incelemeleri yapıldı. Yapılan vergi denetimi sonucunda da KDV, kurumlar vergisi ve stopajla ilgili matrah farkı tespit edildi.

71 milyon liralık ceza
İstanbul Vergi Denetmenleri bürosuna bağlı vergi denetmenlerince yapılan incelemeler sonunda Google şirketine 71 milyon TL tutarında vergi cezası kesildi. Bunun üzerine Google, yaptığı kısa açıklamada, “Google operasyonu olan her ülkede vergi kanunlarına uygun olarak hareket etmektedir. Türk yetkililer ile konu ile ilgili görüşmelerimiz sürmekte. Türk kanunlarına uygun hareket ettiğimize ilişkin inancımız tam” dedi.

Uzlaşma sağlanamadı
Geçen yıl nisan ayında Maliye Bakanlığı yetkilileri ve Google temsilcileri uzlaşma için masaya oturdu, ancak uzlaşma sağlanamadı. Bunun üzerine Google konuyu mahkemeye taşıdı. Google’a kesilen vergi cezası, Gelir Vergisi Yasası’nın 7’nci, KDV Yasası’nın 11, 12 ve 16’ncı maddelerine dayanıyor. 7’nci madde’ye göre Türkiye’de temsilciliği bulunan şirket, Türkiye’de vergi mükellefi olarak kabul ediliyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.