MediaCat

‘Rol Modelleri’nin yankıları devam ediyor

Araştırma sonuçları bugün Milliyet, Hürriyet, Şok ve Haber Ekspres gazetelerinde yer buldu.

‘Rol Modelleri’nin yankıları devam ediyor

MediaCat’in Şubat sayısı için Ipsos’la yürüttüğü ‘Türkiye’nin Rol Modelleri’ araştırmasının basındaki yankıları devam ediyor. Araştırma sonuçları bugün Milliyet, Hürriyet, Şok ve Haber Ekspres gazetelerinde yer buldu.

Milliyet Cadde yazarı Çağdaş Ertuna rol model araştırmasını ele aldığı “Bizimlasın İvana” başlıklı yazısında birkaç siyasetçi dışında listeyi ‘ünlüler’in oluşturduğuna değinerek, “hatta bazı ünlülerin neden ünlü oldukları bile belli değil” eleştirisinde bulundu.

“Listede bir numarada Acun llıcalı var. Şaşırıyor muyum? Hayır. Acun llıcalı kendini hepimizin önünde var etti. Çalışkan, doğal, sempatik. Kadınlardaysa bir numarada Hülya Avşar var. Beğenirsiniz beğenmezsiniz tartışılır, ama oyuncu, şarkıcı, sporcu, hatta zamanında kendi adını taşıyan dergisi bile olmuş biri. Pekala rol model listesinde yer alabilir. Peki ama rol model araştırmasında örnek aldığımız ilk 50 isim arasında İvana Sert’in olmasına ne demeli? “İvana Sert kim, niye onu örnek alıyorsunuz?” diye soran birine nasıl anlatacağız? Modacı mı diyeceğiz, TV yıldızı mı? Türk televizyonlarının Türkçe konuşamayan sunucusu mu?”

Ertuğrul Özkök ise bugün Hürriyet’teki köşesinde araştırma sonuçlarını yorumlarken Levent Kırca’ya laf dokundurdu. “Levent Kırca bu listeye bakınca acaba ne düşünmüştür?” diye soran Özkök, listede gazetecilerden bir tek Uğur Dündar’ın adının yer almasına da dikkat çekti.

“Önümde 50 kişilik bir liste var. MediaCat dergisi İpsos araştırma kuruluşuyla birlikte Türkiye’de rol modeli olan insanları seçmiş. Listeye bakarken aklıma Levent Kırca geldi… İfrit olduğu herkes listede var? Başbakan Erdoğan’a çok kızıyor. Ama o, listenin ikinci sırasında. Hülya Avşar, Antalya Film Festivali Jüri Başkanlığı’na seçildiğinde demediğini bırakmadı . O listenin üçüncü sırasında. Listede Türkiye’nin çok sevilen üç komedyeni var. Cem Yılmaz, Ata Demirer ve Şahan Gökbakar. Ama o yok… Listede Erdoğan dışında iki siyasetçi daha var. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu. Buna karşılık tek gazeteci var . Uğur Dündar… Peki nerede o dürüstlük abidesi, ileri demokrasi havarisi, insan hakları mücahidi gazeteciler… Yoksa hepimiz, herkes yattıktan sonra gece yarıları halı sahada, fasulyeden futbol oynayıp da kendisini dev aynasında seyreden komedyenler miyiz? Yani Levent Kırca kardeşim, o listede yokum diye fazla da üzülme. Medyanın en ağır abileri de yok listede…”

Haber Express, MediaCat’in Ipsos’la ortaklaşa yaptığı ‘Türkiye’nin Rol Modelleri’ araştırmasını “Bir Başkadır Benim Memleketim!” başlığıyla verdi.

“MediaCat yıllardır Ipsos işbirliğiyle rol model araştırmasını sektöre sunuyor. Bu yılki araştırma Türkiye’nin tüm yaş gruplarını da kapsadı. Ipsos’un MediaCat için yürüttüğü araştırma 12 Kasım – 9 Aralık tarihleri arasında 12 ilde gerçekleştirildi ve yarısı kadınlar, diğer yarısı erkeklerden oluşan 1200 kişi temel alındı. En az bir ünlünün belirtildiği cevapların değerlendirildiği çalışmada ilk belirtilen ünlü kişilik üç, ikinci sırada belirtilen iki ve üçüncü sırada belirtilen ise bir puan elde etti. Acun llıcalı, Kenan İmirzalıoğlu, Kıvanç Tatlıtuğ, Murat Boz ve Necati Şaşmaz en yüksek popülariteye genç yaş grubu nezdinde ulaşırken, özellikle 46-60 yaş aralığından neredeyse hiç puan almadılar. Bunun aksine, Recep Tayyip Erdoğan ve Orhan Gencebay rol model olarak 36-45 ve 46-60 yaş gruplarının belirttiği isimler olurken, genç kitle tarafından daha az rağbet görüyorlar. Hülya Avşar ve Sibel Can’ ı rol model olarak belirtenlerin yaş gruplarına bakıldığında ise daha homojen bir dağılım söz konusu.”

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.