Godiva’dan Japon kadınlarına destek

Marka, Sevgililer Günü ilanıyla Japon geleneklerini sorguluyor.

15.02.2018 - 14:14 | Nazlı Selin Özkan

Godiva'dan Japon kadınlarına destek

Belçika menşeli çikolata markası Godiva, bu yıl Sevgililer Günü’nde Japonya’nın Sevgililer Günü geleneklerini sorgulayan tartışmalı bir ilana imza attı.

Japon geleneklerine göre kadınlar, Sevgililer Günü’nde, yıl boyunca kendilerine verdikleri desteğe teşekkür etmek amacıyla erkek meslektaşlarına “giri choco” yani “zorunlu çikolata” hediye etmek zorundalar. 1 Şubat’ta Nihon Keizaki Shimbun isimli bir gazeteye verdiği ilanda Godiva Japonya Başkanı Jerome Chouchan, bu geleneğin demode olduğunu ve geride bırakılması gerektiğini belirtti.

“Sevgililer Günü’nden nefret eden ve Sevgililer Günü hafta sonuna denk geldiğinde rahatlayan kadınlar var. Neden mi? Giri choco’nun kime verileceğine karar vermenin zorluğundan ve çikolata satın alma mecburiyetinden ötürü” diyor ilan. Tam sayfa ilanın devamında ise Godiva, insanların birbirlerine çikolata vermekten keyif almalarını istediğini, çikolata almanın samimi bir jest olması gerektiğini ve gerçekten kalpten istenerek alınması gerektiğini belirtiyor. Bu nedenle ise giri choco geleneğinin geride bırakılması gerektiğini savunuyor.

Godiva'dan Japon kadınlarına destek

Sevgililer Günü’nden bir ay sonra gerçekleşen “Beyaz Gün” bayramında Japon erkekler kendilerine giri choco veren kadın arkadaşlarına küçük bir hediye sunarak onların kibarlıklarına karşılık veriyorlar. Buna rağmen Godiva, Japon kadınlarını öncelikle kendilerini ve hemcinslerini düşünmeye teşvik ediyor.

Japon kadınları giri choco için genellikle Godiva gibi artizan markalar yerine daha düşük bütçeli çikolataları tercih ediyorlar. Dolayısıyla geleneğe karşı gelmek Godiva’nın satışlarını pek etkilemeyecektir. Hatta belki kendilerini ve hemcinslerini şımartmak isteyen Japon kadınları için çekici bile olabilir.

Kaynak: Adweek

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.