MediaCat

Gıda israfını azaltan kek

Aç karnına yapılan alışverişlerden kaynaklanan gıda israfına Belçika’da lezzetli bir çözüm önerisi.

Gıda israfını azaltan kek

Aç karnına yapılan market alışverişlerinde akıllarda hiç olmayan gıdalar bir hevesle sepete dolabiliyor, alınanlar mutfağın bir köşesinde unutulduktan sonra da çöpe gidebiliyor. Açlıkla tetiklenen bu döngünün neticesi elbette gıda israfı. Alışverişe başlamadan önce açlığın bastırılması ise gıda israfının önlenmesine yardımcı olabilir.

Wunderman Thompson Benelüks ile güçlerini birleştiren Belçika Tarım ve Balıkçılık Ofisi ve OVAM (Public Waste Agency of Flanders), gıda israfına karşı lezzetli bir öneri sunuyor: Shopcake. Şef Dominique Persoone’nin tarifiyle ortaya çıkan atıştırmalığın amacı, alışveriş öncesinde açlığı bastırmak ve sonu israfa varacak kararları önlemek.

Ülkede sıkça israf edilen muz, badem, keten tohumu, bitter çikolata ve tam buğday ekmeğiyle hazırlanan atıştırmalık ilk olarak Brüj’deki Colruyt müşterilerine dağıtıldı.

Belçikalıların yüzde 63’ünün gıda israfından hazzetmediklerini belirtmelerine rağmen ülkede her yıl hane başına ortalama 88 kilogram gıdanın çöpe gittiğini, böylelikle her yıl yaklaşık 240 ton gıdanın israf edildiğini söyleyen OVAM Yetkilisi Jan Verheyen, insanların gıda alışverişlerde daha bilinçli davranmalarını ve çöpe atılacak kadar çok gıda almamalarını arzuladıklarını belirtiyor. Verheyen’in Şef Dominique Persoone’nin tarifinin gıda israfıyla mücadeleye ve farkındalığa katkı sağlayacağına inancı tam.

Wunderman Thompson Benelüks Kreatif Direktörü Manuel Ostyn ise gıda israfının küresel çaplı ciddi bir sorun olduğuna dikkat çekerek, insanların çöpe gitme tehlikesinde olan malzemeleri değerlendirebilecekleri bir kampanyaya imza atmak istediklerini ifade ediyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.