MediaCat

Gerçekleri yayan torrent’ler

Rusya’da devlet sansürünü aşan Torrents of Truth, Ukrayna’da yaşanan gerçekleri halka torrent’lerle aktarıyor.

Gerçekleri yayan torrent’ler

Yoğun sansürün uygulandığı Rusya’da resmî söyleme bakıldığında Ukrayna işgali yalnızca bir özel harekattan ibaret. Ukrayna’da olan bitene dair ülkede devlet medyası haricinde haber kaynağına erişim oldukça kısıtlı. Devlet, kendi söylemine katılmayanları “yanlış haber” ve propaganda gerekçesiyle 45 bin dolardan 15 yıl hapse kadar cezalandırabiliyor.

72andSunny Amsterdam’ın desteğini alan Kievli ajans Nebo, Ukrayna işgaline dair gerçeklerin Rus halkına ulaşabilmesi için “el altından” işleyen bir siber girişimi hayata geçiriyor. “Torrents of Truth” adı verilen bu girişim, devlet sansürünü torrent’ler aracılığıyla aşıyor.

Rusya’da insanların Batı yapımı film, dizi, yazılım ve albümlere yasadışı yolla, torrent’le erişmesi mümkün. Hatta yakın geçmişte atılan adımlarla, Rusya’nın arasının açıldığı ülkelerin içeriklerine korsan yolla erişimin önündeki yasal engeller de kaldırılmaya başlanmış, devlet bir anlamda korsana teşvik etmişti. Mevcut yapıyı kendi lehine çeviren Torrents of Truth ise paylaşım sistemine sızıyor ve işgale dair gerçekleri, popüler içerikler görünümünde paylaşıyor. İndirdikleri dosyayı açan Ruslar, içeriğin umduklarından farklı olduğu mesajıyla karşılaşıyor ve olan biteni Ukraynalı habercilerin gözünden öğrenebiliyor.

İçeriğin yanında bir de ReadMe.txt paylaşılıyor. Bu dosyada ise işgale dair gerçekleri edinebilecekleri güvenilir kaynakların adresleri bulunuyor. Hakikatin daha fazla insana erişebilmesi adına, dosyaları indirenlerden paylaşıma devam etmeleri de talep ediliyor.

Savaş zamanında çalışmanın kendilerini daha da güçlendirdiğini söyleyen Nebo Kurucusu ve CEO’su Olga Kokoshko, “72andSunny işbirliğiyle böylesine etkili bir projeyi yaratmaktan gurur duyuyorum. Bu, uluslararası yaratıcı topluluğa katılmak ve birlikte güzel işler yapmak için hazır olduğumuzun göstergesi… Savaş bize acı veriyor ama aynı zamanda hayatın güzelliğini görebilmemiz için süper güç de veriyor” yorumunda bulunuyor.

Nebo Metin Yazarı Daryna Ponomarenko, “Dört bir yanımız zehirli yalanlarla sarılsa bile gerçeği haykırmaktan vazgeçmeyeceğiz zira bugün silahımız gerçekler. Bu projenin esası da budur” derken, 72andSunny Kreatif Direktörü Guillaume Roukhomovsky de projeyi, “Çoğu Rus, Ukrayna’da gerçekte ne olup bittiğinden bihaber. Kendilerine anlatılandan şüpheleri olsa bile, hakikatin televizyon kanalları ve gazetelerde engellendiği bir ülkede hakikate ulaşabilmeleri mümkün değil. Torrents of Truth’un amacı, bu enformasyon savaşında habercilere yeniden alan açacak yeni ve kitlesel bir yeraltı mecra oluşturmak” sözleriyle değerlendiriyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.