MediaCat

Kapsayıcı avatarlarla gerçek sanal güzellik

Dove, oyunlarda kadın temsiliyetini değiştirme hedefinde.

Kapsayıcı avatarlarla gerçek sanal güzellik

Women in Games işbirliğiyle gerçekleştirdiği araştırmasında kadınların yüzde 62’sinin video oyunlarda yanlış temsil edildikleri kanaatinde olduğundan hareket eden Dove, tabloyu tersine çevirmek adına Epic Games ile güçlerini birleştirdi.

LOLA MullenLowe Madrid imzalı Gerçek Sanal Güzellik (Real Virtual Beauty) kampanyası kapsamında, Unreal Engine eğitim ekibi ve diğer paydaşların katkılarıyla, oyun dünyasının basmakalıp kadın avatarlarına karşın ilhamını gerçek kadınlardan alan avatarlar yaratıldı.

Lansmanı Londra’daki EGX oyun etkinliğinde gerçekleştirilen projenin ilerleyen evrelerinde oyunlarda gerçek güzellik tasvirinin ve kadın temsiliyetinin nasıl olması gerektiğine dair eğitim programları da düzenlenecek.

Dove Global Başkan Yardımcısı Leandro Barreto, “Dove, sanal ya da gerçek, hayatın tüm alanlarında güzelliğin anksiyete değil, güven kaynağı olması gerektiğine inanır. Oyun sektörü daha kapsayıcı olmak adına önemli adımlar atmış olsa da sanal dünyada güzelliğe bağnaz tanımlarıyla rastlamak mümkün. Bunun serbest zamanlarını oyun oynayarak geçiren milyonlarca kız çocuğu ve kadın için gerçek anlamda etki yaratacağını umuyoruz” yorumunda bulundu.

LOLA MullenLowe Madrid Yönetici Kreatif Direktörü Tomás Ostiglia ise, “Televizyonun ve filmlerin eskiden kültür özelinde oynadığı toksik rolün yansımalarıyla günümüz oyun dünyasında da sıkça karşılaşıyoruz. Çok küçük yaştan itibaren milyonlarca kız çocuğu oyunlarda olumsuz güzellik klişelerine maruz kalıyor. Dove Gerçek Sanal Güzellik projesi, oyun dünyasında gerçek temsiliyete rastlamanın ne denli zor olduğunu gözler önüne sererken, yaratılan kapsayıcı ve çeşitli avatarlarla da soruna çözüm sunuyor” şeklinde konuştu.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.