George Lois hayatını kaybetti

Ünlü art direktör 91 yaşında aramızdan ayrıldı.

21.11.2022 - 16:24 | MediaCat

George Lois hayatını kaybetti

Amerikalı art direktör, tasarımcı ve yazar George Lois, 91 yaşında hayatını kaybetti. Lois’in oğlu fotoğrafçı Luke Lois, babasının cuma günü Manhattan’daki evinde hayata gözlerini yumduğunu doğruladı.

20’nci yüzyılın en etkili art direktörleri arasında yer alan George Lois, 60’lı ve 70’li yılların karşı kültürünü savaş sonrası reklamcılıkla buluşturmuş, Esquire için Vietnam Savaşı’ndan ırkçılığa pek çok konuyu eleştiren kapaklar yaratmıştı.

“Original Mad Man” lakaplı Lois, özellikle 1962 – 1973 yılları arasında Esquire dergisi için tasarladığı, günümüzde 40’a yakını MoMA’da sergilenen 92’den fazla kapakla döneme damgasını vurmuştu. Muhammed Ali’nin Aziz Sebastian kılığına girdiği, Andy Warhol’un Campbell’ın domates çorbasına battığı kapağa kadar pek çok çarpıcı işe imza atan Lois, 1950’lerin sonlarında ve 60’larda Madison Avenue ve ötesini etkisi altına alan “Yaratıcı Devrim”i başlatan isimlerden biriydi.

60 yıllık kariyerinde kanıtlara ve romantikleştirilen imajlara dayalı reklam geleneklerine meydan okuyan pek çok işe imza atan Lois, birçok reklam ajansının kuruculuğunu ya da yöneticiliğini üstlendi. Sanat yönetimi ve reklamcılık üzerine kitaplar yazdı, çorbadan havayollarına pek çok sektörden marka için bol ödüllü kampanyalar yarattı. MTV’nin “I Want My MTV” kampanyası, Tommy Hilfiger markasının lansmanı onun imzasını taşıyordu.

Yunanistan’dan gelen göçmen bir ailenin çocuğu olarak 1931’de New York’ta dünyaya gelen Lois, Kore Savaşı sonrasında CBS’te ilan ve medya projelerinde görev alarak işe başladı. 1969 yılında Lois, art direktörler ve reklam yazarlarının beraberce beyin fırtınası yapmalarına serbestlik tanıyan William Bernbach tarafından yönetilen reklam ajansı Doyle Dane Bernbach’a geçti, bir yıl sonra ise yeni kurulan Papert Koenig Lois’in kurucuları arasında yer aldı. Ajans yedi yıl sonra Xerox, National Airlines ve bazı P&G ürünlerini bünyesinde barındıran önemli bir ajans konumuna geldi.

1967’de kurduğu Lois Holland Callaway’in 1976’ya kadar başkanlığını yürüten Lois, sonrasında Creamer/FSR’a katıldı. 1978’de, sonrasında yıla farklı isim ve yönetimlerle devam edecek Lois/EJL’i kurdu ve 1999 yılında ajans kapanana kadar başkanlık ve kreatif direktörlük görevlerini üstlendi. Oğlu Luke Lois ile birlikte Good Karma Creative adlı reklam ve pazarlama girişimini de hayata geçirdi.

Lois, Art Directors Hall of Fame, One Club Creative Hall of Fame ve American Advertising Federation Hall of Fame ile onurlandırıldı. American Institute of Graphic Arts ve Society of Publication Designers tarafından yaşam boyu başarı ödülüne layık görüldü.

Kaynak: New York Times, Greek Reporter

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.