MediaCat

Gençler için Türkiye’nin en iyi işverenleri

Great Place To Work Türkiye, Best Workplaces for Millennials 2024 Raporu’nu açıkladı.

Great Place To Work Türkiye tarafından hazırlanan Best Workplaces for Millennials 2024 Raporu paylaşıldı. Genç kuşak çalışanlar tarafından en iyi işveren olarak değerlendirilen 74 organizasyonun yer aldığı listenin belirlenme aşamasında 600’ün üzerinde organizasyondan genç kuşak çalışanın katıldığı Trust Index çalışan deneyimi anketi verileri değerlendirildi. Değerlendirme sürecinde ayrıca hem 26-34 yaş aralığındaki çalışanlara özgü eğilimler hem de yaştan bağımsız olarak ortak deneyimler, diğer kuşaklardan çalışanların deneyimleriyle karşılaştırıldı. Analizde şirket büyüklüğü, çalışanlarının demografisi ve sektör normları gibi önemli faktörler de göz önünde bulunduruldu.

Listedeki şirketlerinin çalışanlarına standart şirketlere kıyasla daha olumlu bir iş deneyimi sunduğunu belirten Great Place To Work Türkiye CEO’su Eyüp Toprak, “Bu durum, Trust Index anketinden elde edilen çarpıcı verilerle açıkça görülüyor. Çalışanların değerlendirmesine göre listede yer alan şirketler yeni ve daha iyi yöntemler denemeyi teşvik etmede yüzde 80 oranında çok daha olumlu bir deneyim sunuyorlar. Haksızlığa uğradıklarında adil bir değerlendirme alacaklarından emin olan çalışanların olumlu yanıt oranı ise yüzde 76. Ayrıca yüzde 83 oranında çalışma ortamının iyi olduğuna inanıyorlar. Yüzde 70 oranında olumlu yanıt ile de duygusal ve psikolojik olarak sağlıklı bir işyeri ortamı deneyimi yaşıyorlar. Etkin liderliğin öneminin bir kanıtı niteliğinde olan anket ifadelerine baktığımızda ise genç kuşak çalışanlar, yöneticilerinin kendilerini düzenli olarak bilgilendirdiğini söylüyorlar ve yöneticilerine her türlü soruyu sorabildiklerini ve net cevaplar alabildiklerini belirtiyorlar. Şirket içinde iş veya bölüm değiştirirken iyi karşılandıklarını ve uyum sağlamaları için destek gördüklerini ifade ediyorlar. Ayrıca yöneticilerinin kendilerine insan olarak değer verdiklerini ve sadece işgücü olarak görmediklerini düşünüyorlar” dedi.

İşverenlerin genç kuşak çalışanları çekmek için önceliklendirmesi gereken 5 konu

Genç kuşak çalışanlar, organizasyonların sürdürülebilir geleceği için kritik öneme sahip. Trust Index çalışan deneyimi anketi sonuçlarına göre genç kuşak çalışanların beklentilerini karşılama hedefindeki işverenlerin önceliklendirmesi gereken beş temel konu var. Esnek çalışma koşulları sunarak çalışanların iş-yaşam dengesinin desteklenmesinin önemi giderek artarken, işyerinde psikolojik olarak sağlıklı bir ortam oluşturulması ve mental sağlık desteği sağlanması da işyerlerini rekabette öne çıkaran etmenlerden.

Adaletli terfi sistemleri oluşturmak ve çalışanların başarılarını takdir etmek de bir diğer önemli kriter. Şeffaf iletişim yöntemleri kullanan, kurum ilkelerini doğru anlatan ve anlamlı iş ilişkileri kuran organizasyonlar da genç yetenekleri ellerinde tutmakta başarılı. Genç çalışanlar kariyer geliştirme fırsatları arayışında ve sürekli öğrenme beklentisinde oldukları için inovasyon fikirlerinin desteklenmesi ve sürekli gelişimlerine olanak tanınması da organizasyonların genç yetenekler tarafından en iyi işveren olarak değerlendirilmesine katkı sağlıyor.

Best Workplaces for Millennials 2024’e göre ölçeklerine göre listede ilk 10’a giren şirketler şöyle sıralanıyor:

10-99 Çalışan Sayısı Kategorisi
1. Trabzon Port
2. Tekna İnsan Kaynakları
3. Xırtız Yazılım
4. Pubinno Inc.
5. Remax Türkiye
6. Brew Interactive
7. Global IT
8. Yeşilova Holding A.Ş.
9. Greenlog Intermodal Lojistik
10. Lima Lojistik

100-249 Çalışan Sayısı Kategorisi
1. Randstad
2. Tosunoğlu Tekstil
3. Mechsoft
4. Docplanner
5. Honeywell Türkiye
6. Astellas
7. TD SYNNEX Türkiye
8. Mastercard Türkiye
9. Glasshouse
10. Yıldız Holding

250-499 Çalışan Sayısı Kategorisi
1. Teknasyon
2. Hilti Türkiye
3. Beştepe Koleji
4. Kale Pratt & Whitney
5. Ata Teknoloji Platformları
6. Tom Digital
7. TAV Technologies Turkey
8. BinBin
9. Gedik Yatırım
10. Hummel

500-999 Çalışan Sayısı Kategorisi
1. Architect Bilişim
2. Logo Yazılım
3. Tavuk Dünyası
4. Saat&Saat
5. Votorantim Cimentos
6. Dagi Giyim Sanayi

1000+ Çalışan Sayısı Kategorisi
1. DHL Supply Chain
2. Medical Point
3. Ipekyol Group
4. Etiya Bilgi Teknolojileri
5. Hilton
6. Schneider Electric
7. Yorglass
8. Teleperformance Türkiye
9. Pronet
10. Erişim Müşteri Hizmetleri

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.