Genç Jobs’ı hiç böyle görmediniz

30 yıllık video ilk kez gün ışığına çıktı

28.01.2014 - 10:29 | Haluk Kasarcı

Dile kolay, tam 30 yıl önce Apple, Super Bowl sırasında 1984 reklam filmini yayınlayıp Macintosh PC’nin tanıtımını yapmıştı. Bu tarihten iki gün sonra yani 24 Ocak günü kurucu ortak ve CEO Steve Jobs Apple’ın genel merkezinin bulunduğu Cupertino Kaliforniya yakınlarındaki Flint Center’da aynı bilgisayarı resmen tanıttı.

Bu anlar kişisel bilgisayar teknolojisi tarihinde iki kritik kilometre taşı olarak görülmeye devam ediyor. İki vakadan çok daha az kişi tarafından bilinen bir gerçek ise Flint Center’daki tanıtımın altı gün sonrasında Jobs’ın ülkenin öbür yakasında Macintosh PC’yi Boston Computer Society’de tanıtmasıydı.

TIME dergisi editörü Harry McCracken’ın ortaya çıkardığı video tanıtım etkinliğinin tüm detaylarını ve yaşanan gerçekleşememe tehlikesini ortaya koyuyor.

McCracken’ın Boston Computer Society’den temasa geçtiği kişilerde bulunan analog kopyaların çeşitli girişimciler aracılığıyla dijitize edilmesiyle ortaya çıkan görüntülerde Jobs Macintosh’u tanıtıp diğer Apple çalışanlarıyla birlikte meraklı izleyicilerin sorularını yanıtlıyor.

Kaynak: Mashable