MediaCat

Geçmişte birgün: Kotex ve Disney menstrüasyonu anlatıyor

1940’ların çocuklarına menstrüasyonu nasıl açıklarsınız?

Geçmişte birgün: Kotex ve Disney menstrüasyonu anlatıyor

“Neden doğa hep ‘doğa ana’ olarak adlandırılır? Bunun sebebi belki de her anne gibi doğanın da yaşamlarımızı, biz farkına dahi varmaksızın, düzenleyip idare etmek için sessizce iş başında olmasıdır.”

ABD’li Kimberly-Clark‘ın hijyenik ped markası Kotex‘in Disney işbirliğiyle hazırladığı 1946 tarihli “Menstrüasyonun Tarihçesi” 10 dakikalık bir kısa film ve genç kadınlara Disney‘in -biraz da didaktik ve muhafazakar olan- bilindik üslubuyla her ay gerçekleşmesi beklenen bu olayın ne kadar doğal olduğunu anlatıyor.

Menstrüasyonun olabildiğince sadeleştirilmiş bir bilimsel dille anlatıldığı kısa film, o dönem tabu olan veya kafa karıştıran pek çok konuda da izleyiciyi aydınlatıyor. Her ne kadar söylentiler Menstrüasyonun Tarihçesi‘nin Disney’in İkinci Dünya Savaşı sonrasında paraya sıkıştığı için kabul ettiği bir çalışma olduğu yönünde olsa da, ortaya çıkan filmin eğitici yönü topluma faydalı bir marka çalışmasına imza atıldığını gösteriyor.

Kaynak: Jezebel

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.