Fransa’da açıkhava ilanlarına savaş açan şehir

Grenoble, Avrupa'da tüm billboard'ları yasaklayan ilk şehir olma yolunda ilerliyor.

27.11.2014 - 11:09 | Ali Kuru

Fransa'da açıkhava ilanlarına savaş açan şehir

Fransa‘nın Güney Doğu’sunda yer alan Grenoble şehri, sokaklarını reklamlardan arındırma yolunda ilerliyor. Kentte, Yeşiller Partisi üyesi belediye başkanı Éric Piolle‘ün girişimi ile başlatılan süreçte tüm billboard’ların kaldırılması ve yerlerine ağaçların dikilmesi hedefleniyor. Piolle’ün projesi, önümüzdeki yılın ilk yarısında kentte yer alan 326 billboard’ın uzaklaştırılmasını içeriyor. Bu billboard‘lar içerisinde 64 de megaboard yer alıyor.

Fransa'da açıkhava ilanlarına savaş açan şehir

Piolle, bahara kadar 50 genç ağacın kaldırılan reklam panoları yerine dikilmiş olacağını söylüyor. Ayrıca, belediyenin ihtiyaç duyan kültürel ve sosyal gruplara ücretsiz reklam alanları temin edeceğini de ekliyor.

Grenoble Belediyesi’nin, ülkenin en büyük açıkhava şirketlerinden birisi olan JC Decaux ile 2014 sonunda sona erecek kontratını yenilememe kararı, şirketin 2 bin metrekare’lik reklam alanını kaybetmesine neden olacak. Bununla birlikte şirket, bir başka kontratla düzenlenen otobüs duraklarındaki reklam alanlarını 2019 sonuna kadar kullanmaya devam edecek.

Fransa'da açıkhava ilanlarına savaş açan şehir

RT’nin haberinde geçmişte reklamlardan 600 bin avro civarında gelir elde eden belediyenin gelirlerinin, son dönemde reklamlarda gözlemlenen düşüşle birlikte 150 bin avroya kadar gerilediği belirtiliyor. Piolle’ün liderliğindeki yönetim, belediyenin çeşitli harcama kalemlerinde gidilen kısıtlama ile hâlihazırda 190 bin avro tasarruf edildiğini ve böylece söz konusu reklam gelirlerine artık ihtiyaç olmadığını söylüyor.

Geçtiğimiz yıl Forbes’un en inovatif kenler sıralamasında ilk beş içinde yer verdiği Grenoble, Éric Piolle’ü 2014’te belediye başkanlığına getirdi. Kentin reklamlardan arındırılması Piolle’ün seçim vaatlerinden birisiydi.

Kaynak: RT

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.