Fortis Türkiye’nin net kârı yüzde 51 arttı

Fortis Türkiye 2007 yılı mali sonuçlarını

13.03.2008 - 17:37 | MediaCat

Fortis Türkiye 2007 yılı mali sonuçlarını açıkladı. Sonuçları değerlendiren Fortis Türkiye İcra Kurulu Başkanı Yvan De Cock, “2007’de KOBİ’ler ve tüketici finansmanı başta olmak üzere, bütün iş alanlarımızda gösterdiğimiz mükemmel performans sayesinde kârlılığımızı önemli ölçüde artırdığımızı bildirmekten mutluluk duyuyoruz” dedi.

De Cock konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “2007 yılında konsolide net kârımız 180,3 milyon YTL’ye ulaşarak, 2006’ya kıyasla % 51 arttı.

Gerçek bankacılık göstergesi olan ücret ve komisyon gelirlerimizi % 37 artırmış olmamız, ticari faaliyetlerimizi daha da güçlendirdiğimizi ortaya koyuyor.

Son derece güçlü olan özkaynaklarımız 1,6 milyar YTL’ye yükseldi.

Konsolide aktif büyüklüğümüz %14 artışla 10,8 milyar YTL olurken, toplam kredilerimiz % 16, mevduatımız % 21 arttı.

Perakende nakit kredilerimizi % 40 arttırarak perakende bankacılıkta güçlü bir şekilde büyüdük.

Etkin CRM uygulamalarımız ve satış kampanyalarımız sonucunda kredi kartlarımız ile yapılan harcamalar % 73 artış gösterdi.

KOBİ pazarındaki güçlü büyümemizi sürdürdük ve müşteri sayımız 250.000’i geçti.

2007 sonu itibarı ile şube sayımızı 268’e, çalışan sayımızı ise 5044’e çıkartarak Türkiye çapındaki şube ağımızı daha da güçlendirdik.”


“Fortis Türkiye perakende bankacılıkta yenilikçi ürün ve hizmetler sunarak büyüdü”

Yvan De Cock, perakende bankacılık alanında geçen yıl devreye soktukları yenilikçi ürün ve hizmetler hakkında da bilgi verdi:

”Büyümeye odaklandığımız perakende bankacılıkta, özellikle KOBİ pazarında müşterilerimize ihtiyaçlarını tam olarak karşılayan krediler sunuyoruz. Geçen yıl ürün portföyümüze esnaf ve zanaatkârlara sunduğumuz ‘Kefilsiz Kredi’yi ekledik.

‘Borç Transfer Kredisi’ ile bireylerin farklı bankalara, kredi kartlarına ve kamu kuruluşlarına olan borçlarını Fortis’ten alacakları uygun faizli ve 60 ay vadeli krediyle kapatma olanağı sağladık. Bu ürünümüz büyük ilgi gördü.

Tüketici kredilerini hızlı ve avantajlı olarak sunan “Kredim Benim” şubelerini açtık ve elde ettiğimiz ilk sonuçlar son derece cesaret verici oldu. Halen 10 adet “Kredim Benim” şubemiz bulunuyor.

Mortgage’ta farklı ihtiyaçlara cevap veren 13 yeni ürünü müşterilerimize sunduk. Böylece yatırım yapmak, kira geliri elde etmek veya kiradan kurtulmak isteyenlere uygun ve avantajlı koşullarla ev satın alma olanağı sağladık.

Fortis, Türkiye’de Ana Para Korumalı Fonları ilk sunan banka oldu. Bu fonlarla yatırımcılar, piyasaların en zor koşullarında bile ana paralarını geri alacaklarını garantileyip ek olarak minimum getiri elde edebiliyorlar. Türkiye’de pazara sunduğumuz bu ürünümüz büyük başarı kazandı.

Diğer yandan, Kurumsal Bankacılık alanında müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayan ve döviz risklerini yöneten ürünler sunmaya devam ediyoruz. Bu ürünler ve yenilikçi çözümlerimiz bu segmentteki konumumuzu daha da güçlendirdi ve pazar payımızı artırdı.

Fortis’in dünyadaki 126 Ticari Bankacılık Merkezi arasında yer alan Türkiye’deki 13 Ticari Bankacılık Merkezimiz, ticari bankacılık müşterilerimize entegre hizmetler sunarak onların yurtiçi ve yurtdışındaki operasyonlarını güçlü bir şekilde desteklemeye devam ediyor.

Bütün bu çalışmalarımız sonucunda, Türkiye’nin saygın ekonomi dergisi Capital’in gerçekleştirdiği “Türkiye’nin İnovasyon Liderleri” araştırmasında, en yenilikçi 20 şirket arasına seçildik.”


”Yeni Operasyon Merkezimizle Müşteri Memnuniyetinde Çıtayı Daha Yükseğe Koyduk”

Yvan De Cock yeni açılan Fortis Operasyon Merkezi hakkında da bilgi verdi:

“Müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek için, 35 milyon USD yatırım yaparak yeni Operasyon Merkezimizi açtık. Son teknolojinin kullanıldığı bir altyapıya sahip yeni Operasyon Merkezimizde ödemeler, kredi kartı operasyonları, krediler, çek/senet tahsilatı ve sınır ötesi işlemler yapılabiliyor. Operasyon Merkezimiz, Fortis’in faaliyet gösterdiği diğer pazarlara da hizmet verebilecek durumda bulunuyor.”


“Fortis Türk Bankacılık Sektöründe Hızla Büyümeye Devam Edecek”

Elde ettikleri sonuçların, Fortis’in Türk bankacılık sektöründeki dinamik büyümesini ortaya koyduğunu vurgulayan Yvan De Cock şöyle devam etti:

“Yenilikçi, yüksek kaliteli, uygun maliyetli ürün ve hizmetler sunarak müşterilerimizin memnuniyet düzeyini sürekli artırıyoruz. Bu da, mali sonuçlarımızda ciddi artışların yolunu açıyor. ABN AMRO’yu satın aldıktan sonra Avrupa’nın en büyük 5’inci bankası olan Fortis, hissedarlarının da desteğiyle Türkiye’de hızla büyümeye devam edecek.”

Öte yandan, Fortis Grubu 7 Mart 2008 tarihinde yaptığı açıklamayla, 2007’de dünya çapında 4 milyar Euro net kâr elde ettiğini duyurdu.