Foreign Policy: Erdoğan yılın çaylağı

Ortadoğu liderlerini spor terimleriyle değerlendiren Foreign Policy dergisi, Erdoğan'a yeni oyuncu manasında 'çaylak' dedi...

21.12.2009 - 00:00 | MediaCat

Ortadoğu liderlerini spor terimleriyle değerlendiren Foreign Policy dergisi, Erdoğan’a yeni oyuncu manasında ‘çaylak’ dedi.

ABD’nin Foreign Policy dergisi, 2009’un Ortadoğu liderlerini spor terimleriyle değerlendirirken, Başbakan Tayyip Erdoğan’ı ‘yılın çaylağı’ ilan etti.

Washington Post-Newsweek grubuna ait dış politika dergisinde, Marc Lynch’in kaleme aldığı ‘Ortadoğu’da 2009’un isimleri’ başlıklı yazıda, Erdoğan’ın yeni sahneye çıkan bir lider olmadığı, ancak Ortadoğu diplomasisinde yeni olduğu aktarıldı. ‘Ortadoğu’daki kişisel popülaritesi 2009’da fırladı ve Türk diplomasisi bölgede radikal bir şekilde ivme kazandı’ diyen yazar, Erdoğan’a Amerikan Profesyonel Basketbol Ligi’nde (NBA) ilk sezonunu geçiren yeni oyunculara için kullanılan ‘çaylak’ ifadesini yakıştırdı.

Başbakan’ın Gazze’deki Dökme Kurşun operasyonu nedeniyle İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’e Davos’ta yaptığı ‘one minute’ çıkışıyla kazandığı şöhreti hatırlatan yazıda ‘Erdoğan’ın Filistinlilere sözlü desteği ve Gazze operasyonunu eleştirmesi, özellikle Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa aklı karışmış bir biçimde otururken Davos’taki oturumu terk etmesi bölgede çok iyi yankı buldu” denildi.

“Erdoğan, doğuya ve aynı şekilde batıya doğru, tüm komşularına yönelik yaratıcı ve girişimci bir açılım politikası inşa etti ve onlarca yıllık bölgesel marjinallikten sonra ülkesini diplomatik güç merkezine dönüştürdü’ değerlendirmesi yapıldı.

Forvette Goldstone Ortadoğu’nun diğer oyuncuları şöyle:

Yılın geri dönen oyuncusu: Türkiye ile ilişkileri sıkılaştırıp AB ile yakınlaşan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad.
Yılın umut vaadeden oyuncusu: Filistin Başbakanı Selam Feyyad.
Yılın yöneticisi: Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid el Maktum.
Yılın ateş altındaki antrenörü: Irak Başbakanı Nuri Maliki.
Yılın favorisi: İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’a karşı gösterilerde milis güçlerin öldürdüğü Nida Sultan ve ‘İran’ın Yeşil Devrimcileri’.
Yılın savunma oyuncusu: İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu.
Yılın hücum oyuncusu: Gazze’ye yönelik ‘Dökme Kurşun’ operasyonuyla ilgili İsrail’in savaş suçuyla suçlandığı BM raporunu hazırlayan Güney Afrikalı Yahudi asıllı yargıç Richard Goldstone.
Yılın en değerli oyuncusu (MVP): ABD Başkanı Barack Obama.

(Foreign Policy)

 

Kaynak: Radikal

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.