Bazı gerçekler gece ortaya çıkar

Helsinki Polisi'nden aile içi şiddete dair dikkat çeken kampanya.

17.05.2017 - 15:28 | Sencer Uçar

Bazı gerçekler gece ortaya çıkar

Finlandiya’da 2016 yılının son günlerinde başlatılan bir sosyal farkındalık kampanyası, medya kullanımına bambaşka bir boyut katmıştı. Kampanya, ikinci ayağı ve hazırlanan film ile bu yıl da devam ediyor.

Helsinki Emniyet Müdürlüğü, aile içi şiddet hakkında farkındalık yaratmak ve insanların aile içi şiddet vakalarını polisten gizlemelerini önlemek adına bir kampanya düzenleme kararı almıştı. Kampanya için hazırlanan ilanlar, şehrin birçok yerindeki panolarına yerleştirilmişti. İlanlar, ilk bakışta sıradan duruyorlardı. Fakat gece olunca işler değişiyordu.

İlanda, gündüz sadece beyaz ve tertemiz bir mutfak tezgâhı görülüyor. Fakat, aile içi şiddet vakalarının yüzde 88’inin gerçekleştiği gece saatleri geldiğinde ilan renk değiştiriyor ve tezgâhtaki kan lekesi ortaya çıkıyor. İlanda bir de yazı beliriyor: “Şiddeti silerek çıkartamazsınız”.

Kampanyanın ikinci ayağında ise afişlerde bu kez bir kadın selfie’sine yer verildi. Yine son derece sıradan görünen bir ilan, gece saatlerinde değişiyor: Kadın, bu defa şiddet görmüş hâli ile görülüyor ve ilanın üzerinde “Şiddetin göstergelerini gizleyemezsiniz” yazısı beliriyor.

Kampanya dahilinde hazırlanan film de oldukça etkileyici. Film, kısa bir şiddet görüntüsünün ardından, arka planda bir çocuğun polis merkeziyle yaptığı korku gözyaşlarıyla dolu gerçek bir görüşme kaydıyla başlıyor. Çocuğun, annesinin gördüğü şiddeti ihbar eden ve polisten yardım isteyen titrek sesine, siyah ekran üzerinde Finlandiya’daki aile içi şiddete dair verilen çoğunlukla istatistiki bilgiler eşlik ediyor. Ardından, kampanyada emeği geçen kişilerin görüşleri eşliğinde, yürütülen açıkhava kampanyasının detayları sunuluyor.

Kaynak: Adeewee

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.