MediaCat

Filler nasıl “merhaba” der?

Nairobi merkezli “fil yetimhanesi” David Sheldrick Wildlife Trust’tan İngilizceden “Filce”ye çeviri yapan internet sitesi.

Filler nasıl “merhaba” der?

Dünyayı insanlarla paylaşmak zorunda olan pek çok hayvan gibi Afrika fillerinin de soyu tükeniyor. 100 yıl önce bölgede 10 milyonu aşan fil nüfusu, bugün 400 binden az. Gelecek yedi yıl içindeyse Afrika’da yaşayan fil sayısının 190 bine düşeceği söyleniyor.

Yasadışı avlanma ve doğal kaynaklara erişiminin engellenmesi gibi nedenlerle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan filleri kurtarmak için yapılması gerekenin insanların bu türe duydukları sempati ve ilgiyi canlandırmak olduğunu düşünen David Sheldrick Wildlife Trust, insanlar tarafından kullanılan kelimeleri filler tarafından kullanılan seslere çeviren bir internet sitesi geliştirdi.

Filler nasıl "merhaba" der?

ElephantVoice organizasyonunun kurucu ortağı Joy Poole ve ekibinin fillerin çıkardığı sesleri ve o sesleri çıkarırken neler yaptığını not ederek sürdürdükleri 40 yıllık bir araştırmanın verileriyle hayat bulan Helloinelephant.com, fillerin duygusal yetkinliklerinin insanlarınkisine son derece yakın olduğunu ispatlayan, “Let’s go”, “I’am annoyed”, “I love you” ve “I’m miserable” gibi bir dizi kelimenin çevirisini yapabiliyor.

Fillerin özbilinç sahibi varlıklar olduğunu ve neşe, keder gibi yalnızca çok az sayıda hayvan tarafından hissedilebilen duyguları deneyimleyebildiğini söyleyen David Sheldrick Wildlife Trust Müdürü Rob Brandford, projenin fillerin geleceği adına önemli bir rol oynadığı görüşünde:

“Bizler hâlâ hayattayken yok olma tehlikesi olan bir tür olduğu düşünülecek olursa, filler hakkında çok az bilgi sahibiyiz. Öğrenmemiz gereken çok şey var. İnsanlar bu türlere karşı heyecan beslemedikleri müddetçe bu mümkün olmayacak.”

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.