MediaCat

Farkyeri, Biomen reklamına karşı sessiz kalmadı

Farkyeri, Biomen reklamına karşı sessiz kalmadı ve bir reklam tasarladı.

Farkyeri, Biomen reklamına karşı sessiz kalmadı

“Biz Erkek Değiliz…”

Mart 2012 tarihinde, ülkemizin bir reklam ajansının, yine ülkemizin bir şampuan markası için, Adolf Hitler’in bir konuşmasının görüntülerini kullanarak ürettiği talihsiz reklamı, Türkiye’nin yerel bir reklam ajansı olarak kınıyoruz.

Milyonlarca masum insanın ölümüne sebep olan soykırım gibi bir trajediyi, yine milyonlarca insanın zulüm gördüğü, cinayetlere kurban gittiği cinsiyet ayrımcılığı gibi uluslararası bir sorunu ticari malzeme yapmak, insani anlamda bir utanç vesilesidir. Yaratıcılık anlamında ise, en basit tabiriyle kolaycılık, ucuzluktur. Bizler, önce insan, sonra reklamcıyız. Yaptığımız iş için, insanlığımızdan ödün vermeyi asla kabul etmiyoruz. Bu ucuzluğa imza atanları da, kamuoyunun vicdanına havale ediyoruz. Onlara en güzel cevabı, ülkemizin reklamverenlerinin ve tüketicilerinin vereceğine inanıyoruz.

Reklamın iyisi, kötüsü olmaz inanışı belki tartışılabilir fakat insanın iyisi kötüsü tartışma götürmez. Ortada, milyonlarca insanın acısı üzerinden bir ticari çıkar elde etme girişimi vardır. Bu, utanılası bir insani zaaftır. Ve bunu yapan da, ne yazık ki bu ülkenin bir reklam ajansıdır.

Hal böyleyken;  Erkeklik; ırkçılık ve cinsiyet ayrımcılığıysa… Zulme maruz kalmış, katledilmiş, soykırıma uğramış milyonlarca masum insanın acılarını, ticari malzeme yapmaksa, biz erkek değiliz! Bunu yapan reklamcıysa, bu reklamcılıksa, biz reklamcı da değiliz!

Farkyeri

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.