MediaCat

Fark Yaratan Kadınlar 2018: Pınar Mavituna

Shell’de bir başarı hikâyesi yazan Pınar Mavituna, yılın fark yaratan “Marka Lideri”!

Fark Yaratan Kadınlar 2018: Pınar Mavituna

Pınar Mavituna, yaşamındaki Shell sayfasını 1995’te açıyor. Dile kolay, 23 yıldır her satırına ayrı bir başarı hikâyesi yazdığı bu sayfalarda; perakende, ticari akaryakıt ve madeni yağlar iş kollarında, grup düzeyinde kurumsal strateji, pazarlama, satış ve operasyonlarda olgunlaştırıyor, hem kendisini hem de faydası dokunduğu tüm kurum ve projeleri. Yılın fark yaratan “Marka Lideri” koltuğunun sahibi Pınar Mavituna!

Meslek hayatınızda aldığınız en yapıcı eleştiri ne olmuştu?

Eleştiri değil ama tavsiye olarak aldığım en değerli bilgi, iş hayatının dışındaki yaşantının zengin olmasının iş hayatına pozitif yansıması. Bazen iş yoğunluğundan hobilerimiz, ilgi alanlarımız, çocuklarımız ve ailelerimizle geçirdiğimiz zamandan feragat ediyoruz. Bu aslında sizin iş hayatınızı da negatif etkiliyor.

Pixar filmlerinden birinin yaratıcısının röportajını okumuştum. Çocuğum olmasaydı, onunla yeterli ve güzel vakit geçirmeseydim, bu filmleri yaratamaz veya böyle bir ihtiyaç olduğunu bile anlayamazdım diyordu. İş ve yaşam dengesi daha mutlu ve başarılı bir hayat için önemli.

İş dünyasında neyi değiştirmek isterdiniz? Bu konuda bir çalışmanız var mı?

Uzun saatler süren toplantıları değiştirmek isterdim. Katılacağım toplantılar uzun sürecekse mutlaka ön çalışma istiyorum ki fikirlerimizi gözden geçirelim ve düşüncelerimizi önceden paylaşalım. Toplantıyı sadece görüş alışverişi ve aksiyonlar üzerine kurguluyorum. Toplantıyı organize eden kişiden de mutlaka varmak istediği sonucu talep ediyorum.

İş yaşamınız dışında ancak profesyonel hayatınız için ilham verici olan aktiviteleriniz var mı?

Sporun benim hayatımda önemli bir yeri var. Uzun süre koştum. Ata bindim, tenis oynadım, dalış yaptım, cross training yaptım. Üç senedir de boks yapıyorum. Stres yönetimine yardımcı bir spor. Profesyonel bir sporcu kadar egzersiz yapıyorum. Bu konuda önemli bir isim olan Burak Uğur hocayla çalışıyorum.

Sadece spor değil aynı zamanda kişisel gelişim için kadınlara savunma sporlarından birini öğrenmelerini tavsiye ederim. Egzersiz olarak çok etkili aynı zamanda kendinize güveni de artırıyor ve iş hayatında karşınıza çıkan birçok durumu doğru yönetmenize yardımcı oluyor. Mutlaka spor yapın. Hayatınıza pozitif faydasını göreceksiniz.

Sizden sonraki neslin kadın liderlerinin yetişebilmesi için mutlaka yapılması gereken şeyler neler?

İşe başlangıç seviyesinde gördüğümüz kadın çalışan oranları, yukarı çıktıkça azalmakta. Bundan dolayı işte kadın erkek dengesinin her seviyede takip edilmesi faydalı olacaktır. Yöneticilerin kültürel ve kişisel farklılıklara değer vermeleri ve ekiplerini oluştururken bu dengeleri korumaları ilk ve en önemli adım. Benim çalıştığım veya yönettiğim en başarılı ekipler tecrübe, eğitim, kültür, dünya görüşü farklı olan çalışma arkadaşlarımdan oluşturulmuş ekiplerdi.

Diğer bir önemli husus da örneklere duyulan ihtiyaç. Mesela Shell’de kadın çalışanlarımızın gelişimlerine daha fazla destek olmayı ve örnek alabilecekleri rol modeller yaratmayı hedefliyoruz. 2020 yılına kadar Shell Küresel olarak tüm üst düzey pozisyonların en az yüzde 30’unun kadınlardan oluşması hedefi var. Bu global hedef doğrultusunda Türkiye organizasyonumuz için de belirlediğimiz hedefler bulunuyor.

Shell’de kadın çalışanlarımızın gelişimlerine daha fazla destek olmayı ve örnek alabilecekleri rol modeller yaratmayı hedefliyoruz.

Shell Türkiye olarak yaptığımız istihdamın yüzde 50’sinin kadın olmasını hedefliyoruz. Kadın çalışanlarımızı Kadınlar için Shell Kariyer Gelişim Programı ve Shell Kişisel Gelişim Günleri başta olmak üzere çeşitli programlar ve şirketimiz bünyesinde kurduğumuz Shell Türkiye Kadın Platformu’yla destekliyoruz. Ayrıca, ülkemizin önemli bir önceliği olan kadın istihdamına destek sağlamak amacıyla da, 2018 yılının Mart ayında sektörde bir ilk olan Shell’de Kadın Enerjisi projesini başlattık. Bu projeyle beş yılda 5 bin kadına istihdam sağlayacağız.

Shell tüm politikalarının temelinde kadın erkek ayırmaksızın tüm çalışanları için eşitlik ilkesini sağlamayı hedefler. Bu eşitlik ilkesi doğrultusunda çalışanlarımızın kendilerini güvende hissedebilecekleri bir çalışma ortamı yaratıyor ve onlara potansiyellerini kullanabilecekleri fırsatlar sunuyoruz.

Son olarak kadınların annelik gibi kutsal bir görevleri de var. Şirket politikalarının kadını bu yönde destekleyici olması, kadınların işe geri dönmeleri ve kariyerlerinde ilerlemeleri açısından teşvik edici olur.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.