Fark Yaratan Kadınlar 2018: İpek Ersavaş

P&G Türkiye ve Kafkasya Pazarlama Direktörü İpek Ersavaş, yılın fark yaratan kadınları arasında "Pazarlama Lideri" koltuğunda.

07.11.2018 - 12:03 | Tuğba Özögretmen

P&G'de üst düzey ayrılık

Son beş senedir P&G Güzellik ve Kişisel Bakım Kategorileri için Türkiye ve Kafkasya Ticari Operasyonlar Direktörü olarak görev alan İpek Ersavaş, 2017 sonunda yeni bir unvana sahip oldu. Bu devasa yapının Türkiye ve Kafkasya Pazarlama Direktörü olarak yoluna devam eden Ersavaş, “insan odaklı yaklaşım”dan vazgeçmeksizin hedeflerinin peşinde koşuyor. Bu koşunun her evresinde ise dijital dönüşüm konusunda ısrarcı oluyor. Yılın fark yaratan “Pazarlama Lideri” İpek Ersavaş’ı dinliyoruz.

Meslek hayatınızda aldığınız en yapıcı eleştiri ne olmuştu?

Meslek hayatım boyunca yöneticilerimden aldığım tavsiye ve eleştirileri hep kendimi geliştirmek adına olumlu karşıladım. Özellikle farklı süreçlerde karşılaştığım sorunlara yönelik alternatif çözüm yolları için bana çok faydası oldu. Ancak aldığım en yapıcı eleştirinin zaman yönetiminde kendime de vakit ayırmam gerektiği konusu olduğunu söyleyebilirim. Bazen iş süreçleri hayatı ıskalamamıza neden olabiliyor. Oysa kişinin kendisine gereken zamanı ayırması, daha verimli olması adına da çok önemli. Aldığım bu eleştiri sonrası bu konuya daha çok dikkat etmeye ve bunun olumlu sonuçlarını görmeye başladım.

İş dünyasında neyi değiştirmek isterdiniz? Bu konuda bir çalışmanız var mı?

İş dünyasında en çok eşitlik konusuna dokunmak isterdim. P&G çeşitliliğe çok önem veren bir şirket, bu çeşitliliğinse bizim bir zenginliğimiz anlamına geldiğine inanıyoruz. Kurduğumuz ortaklıklar ve şirket içi çalışmalarımızla iş hayatı, sosyal hayat ve sporda cinsiyet eşitliğine katkı sağlamak için çalışıyoruz.

Tabii P&G olarak çalışma ortamımızdaki çeşitliliği sadece cinsiyet eşitliği ile değil; yaş, etnik köken, düşünme tarzı ve geçmiş farklılıklarıyla da oluşturuyoruz. Şirket içi programlarımız ve ulusal projelerimizle engelli bireylerin mevcut engelleri yerine yeteneklerine odaklanıyor, iş hayatına ve sosyal hayata -görülmeyen engelleri kaldırarak- onları dâhil etmek için çalışıyoruz. Bu alanda önemli kazanımlar da elde ettik.

İş yaşamınız dışında ancak profesyonel hayatınız için de ilham verici olan aktiviteleriniz var mı?

Çeşitli üniversitelerde şirketin yürüttüğü programlar çerçevesinde konuk konuşmacı olarak pazarlama alanında dersler veriyorum. Gençlerle olmaktan ve deneyimlerimi aktarmaktan mutluluk duyuyorum. Onlardan aldığım çok güzel geri bildirimler benim için son derece motive edici oluyor, bu süreçte ben de kendimi zenginleştiriyorum. Profesyonel hayatta da her zaman yenilikçi bir bakış açısıyla konulara yaklaşabilmek, trendleri takip etmek ve gençlere yakın durmanın önemine inanıyorum. Bu açıdan üniversitede verdiğim dersler oldukça ilham verici oluyor.

Sizden sonraki neslin kadın liderlerinin yetişebilmesi için mutlaka yapılması gereken şeyler neler?

Öncelikle büyük bir mutluluk ve gururla ifade etmek isterim ki P&G çalışanlarının yüzde 55’i, genişletilmiş icra kurulunun ise yüzde 52’si kadınlardan oluşuyor. P&G Global’de dört Türk genel müdür görev yapıyor ve bunlardan ikisi kadın. Bu bakımdan P&G diğer şirketlere de örnek oluyor.

Kadın liderlerin yetişebilmesi için ilk adımların ailede ve eğitim aşamasında atılması gerektiğine inanıyorum. Kız ve erkek çocuklar aynı motivasyonla ve eşit birey oldukları algısıyla yetiştirildikleri taktirde; ileride karar verici konuma geldiklerinde konuya daha duyarlı yaklaşacaklardır. Ailede ve temel eğitimde başlayacak bu edinim ileride profesyonel yaşamla birleştiğinde mutlaka önemli sonuçlar verecektir.

P&G gibi öncü şirketlere burada büyük görevler düşüyor. Yapılacak çalışmalarla iş hayatındaki fırsat eşitliğine ve dönüşüme katkı vermek mümkün olacak. Örneğin biz P&G olarak bu konuda sektöre örnek olabilecek çalışmalar yapıyoruz. Kadınların satış departmanındaki başarısını ortaya koymak için sadece 40 kız öğrencinin kabul edileceği bir program düzenledik. Program kapsamında katılımcılar, FMCG sektöründe bir markayı yönetmek, markanın pazara giriş ve satış stratejilerini belirlemek konularında kapsamlı bir programa dahil olacaklar. Katılımcılar etkinlik kapsamında çeşitli eğitimlerle donanımlarını artırma ve P&G’nin üst düzey yöneticileriyle bir araya gelip hem tanışma hem de fikirlerini paylaşma fırsatı yakalayacaklar. Bu çalışma, geleceğin kadın liderlerini yetiştirmek adına oldukça güzel bir örnek. İnanıyorum ki pek çok marka da P&G örneğindeki gibi çözümlerle orta vadede kadın yönetici sayısının artışına katkıda bulunacaktır.

İş yaşamında üzerinde durulması gereken bir diğer konu da esnek çalışma saatleri. Bunun özellikle çalışan anneler için büyük kolaylık olacağına inanıyorum. P&G bu alanda da özel sektöre örnek oluşturuyor. Çünkü çalışanlarımızın, özellikle çalışan annelerimizin, günümüz koşullarında iş sorumlulukları ve gündelik yaşamları arasında bir denge kurmasına yardımcı olmaya çok önem veriyoruz. Onların mutluluğu verimli bir çalışma ortamının itici gücüdür. Flex@work kültürümüzle, bireylerin farklı ihtiyaçlarını karşılayarak iş sonuçlarını daha da iyileştirmeyi amaçlıyoruz. Sağladığımız esneklikle birçok çalışanımız işe geliş ve işten çıkış saatlerini esnetebiliyor, evlerinden çalışabiliyor, iş haftasını sıkıştırabiliyor ve hatta haftada daha az gün çalışma imkânı buluyor. Yeni ofisimiz P&G İstanbul Kampüsümüzü de flex@work kültürümüzden ilham alarak inşa ettik. Çalışanlarımızın ihtiyaçlarını tasarımımıza yansıtarak daha esnek ve mobil bir şekilde çalışabilecekleri geniş bir ortak çalışma alanı oluşturduk.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.