Facebook’un gerçek-zamanlı reklam çalışması

Bu ay, Facebook ilk defa gerçek zamanlı reklam yayınlamak için harekete geçti. Facebook'un yarattığı yeni model, dünya çapında kullanıcıların yüzde 1'inin profili üzerinde test ediliyor.

24.03.2011 - 00:00 | MediaCat

Bu ay, Facebook ilk defa gerçek zamanlı reklam yayınlamak için harekete geçti. Facebook’un yarattığı yeni model, dünya çapında kullanıcıların yüzde 1’inin profili üzerinde test ediliyor. Unutmamak gerekir ki, Facebook için yüzde birlik bir araştırma grubu 6 milyon kişi anlamına geliyor.

Facebook’un şu ana kadar gerçek zamanlı reklamcılığa en yakınlaştığı uygulaması "sponsorlu hikayeler"di. Sponsorlu hikâyelerde, kullanıcının marka ile etkileşimi sayfanın yan bandında reklam olarak yayınlanıyordu.
Mesela, profilini "Bu gece bir pizza olsa da yesem" şeklinde güncelleyen birinin sayfasına Domino’s veya Pizza Hut’tan reklam gelebiliyordu. 
Facebook sponsorlu hikâyeler aracılığıyla bir süredir, kullanıcıların duvar iletileri, statü güncellemelerine göre reklam yayınlıyordu. Fakat bu yayınlar, hiçbir zaman gerçek zamanlı olmadı. Genelde, kullanıcı bilgileri ve iletileri bir kümede toplanır ve zamanla bu kümelerden hedef kitleleri yaratılıyordu. Anahtar kelimeler, bu sistemin sadece küçük bir parçası olarak kullanılıyordu. Facebook bazen anahtar kelimeleri kullanmadıklarını, kullanıcı iletilerine göre reklam göndermenin çok karmaşık bir algoritması olduğunu ve bunun firma tarafından devamlı geliştirildiğini dile getiriyor. Şimdi Facebook’un asıl hedefi, kullanıcı bir ileti yazar yazmaz saniyeler içinde ona ulaşabilecek ve iletisine uygun reklamlar göndermek.
Mesela, şu an bir kullanıcı herhangi bir futbol takımının taraftarı olduğunu bildirmemiş veya bu konuyla ilgili herhangi bir alanda "beğeni”sini belirtmemiş de olsa, eğer Dünya Kupası’nı izlemeye bara gittiğini yazıyorsa, Adidas’ın hedef kitlesinin içinde hemen yer alıyor. Bir kullanıcının bir arzusunu dile getirdiği an ve bu arzuyu nasıl tatmin edeceğini düşündüğü zaman diliminde gerçek zamanlı bir reklam yaratmak reklamcılar için bulunmaz bir fırsat.
Fakat insanlar genelde, Facebook reklamlarını fark etmediklerinden veya fark ettikleri reklamların kendileriyle alakalı olmadığından şikayetçi. Mesela Florida’da yaşayan iletişim öğrencisi Mike Hanby, "benim sayfama gelen bütün reklamlar askerlikle bağlantılı, vücut geliştirme, Florida’da yaşayan ve 45 yaş üstü erkeklerle tanışmak isteyen Asyalı kadınlarla ilgili, oysaki bunların benim ilgi alanımla hiç bir alakası yok" diyor.
Facebook’un yeni reklam yaklaşımında kullandığı algoritmada herhangi bir değişiklik yok, asıl fark reklamın sayfaya gelme hızında. eMarketer sosyal medya analisti Debra Aho Williamson, "eğer algoritma hedef kitleyi doğru belirleyemezse, çok talihsiz reklamlar görülebilir" diyor.
Gerçek zamanlı reklam uygulaması, Facebook reklam performanslarını ve kullanıcıların reklamları karşılama şekillerini değiştirecektir. Facebook kampanyaları, Ford, Kia gibi büyük markalar için oldukça başarı oldu. Fakat Webtrends verilerine göre, Facebook’da kullanıcıların reklamları tıklama ortalaması 2010’da binde 51’di. Bu da sektör değerlerinin çok altında bir rakam.
Adaage’in haberine göre, Facebook’dan bir sözcü, yaptıkları gerçek zamanlı reklam testinin süresi belirsiz olarak devam edeceğini bildirdi, fakat sonuçlar hakkında herhangi bir açıklama yapmadı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.