Facebook’tan gazetecilik eğitim programı

Facebook Gazetecilik Projesi'ne tüm gazeteciler ve gazetecilik öğrencileri ücretsiz katılabilecek.

24.10.2019 - 12:36 | MediaCat

Kadir Has Üniversitesi ve Habitat Derneği işbirliğiyle Facebook, Türkiye’deki gazeteciler ve gazetecilik öğrencileri için sosyal platformlarda hikâye anlatımına odaklanan bir eğitim programı başlattı.

Programın ilk ayağı kapsamında 21 – 22 Ekim tarihlerinde Facebook‘un İstanbul’daki topluluk merkezi Facebook İstasyon’da 12 gönüllüye eğitim verildi.

İkinci ayağı Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü ve Habitat Derneği gönüllülerince Türkiye’deki gazetecilere ve gazetecilik öğrencilerine Facebook ve Instagram’da hikâye anlatımı konusunda verilecek eğitimle devam edecek olan program, önümüzdeki 12 ay içerisinde Türkiye’de binden fazla gazeteciye ulaşmayı hedefliyor.

İki günlük gazeteci eğitimleri, Facebook ve Instagram’da hedef kitle oluşturmaya ve Facebook Live, Facebook Watch, Instagram Hikâyeler ve IGTV gibi Facebook ve Instagram özelliklerini kullanarak, video aracılığıyla hikâye anlatımına odaklanan oturumları içerecek. Programda yanlış bilgilendirme, doğruluk kontrolü ve telif hakları ile nefret söyleminin yasal yönleri konularında araçlar ve bilgiler de sunulacak.

İlk eğitimlerini vermek üzere eğitmenlerle bir araya gelen Facebook Medya Ortaklıkları Departman Yöneticisi Eren Sağır, günümüzde gazetecilerin özellikle iş bulmak için dijital becerilere sahip olmalarının oldukça önemli olduğunu dile getirerek, “Sosyal medya araçları, önemli haberleri paylaşma konusunda dünya genelinde gittikçe artan bir öneme sahip. Biz de dünyanın belki de en büyük haber alma platformlarından biri olarak, yanlış bilgilerle savaşmayı, haber okuryazarlığını desteklemeyi, yeni girişimlere yatırım yapmayı ve platformumuzdaki gazeteciliği iyileştirmeyi önemsiyoruz. Umuyoruz ki Kadir Has Üniversitesi ve Habitat Derneği gibi iki saygın kuruluşun da desteğiyle bu program ülkemizdeki gazetecilerin platformlarımızda yüksek kaliteli habercilik yapmalarına ve bu alanda iş bulabilmelerine yardımcı olacak” diye konuştu.

Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya Bölüm Başkanı Doç. Dr. Eylem Yanardağoğlu ise Türkiye’deki gazetecilerin dijital platformlardaki yeteneklerini geliştirmenin önemini vurgulayarak, “Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü olarak, ülkemizdeki gazetecilerin yeni medya, gazetecilik ve iletişim öğrencilerinin dijital platformları en etkili şekilde kullanabilmek için ihtiyaç duydukları bilgilere ulaşabilmeleri bizim için çok önemli. Dijitalleşmeyle birlikte Türkiye’de sosyal medya platformları en çok başvurulan haber alma mekanizmalarından biri haline geldi. Gazetecilerin ve geleceğin iletişimcilerinin yeni medyanın olanaklarını en doğru şekilde kullanmaları gerekiyor. Bu doğrultuda, bölüm olarak, Facebook ve Habitat Derneği işbirliğiyle başlattığımız dijital gazetecilik eğitiminin bir parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. Umuyoruz ki programda yer alan Kadir Has Üniversitesi mezunu genç eğitmenlerimiz Facebook Gazetecilik Projesi’nden edindikleri bilgileri gazetecilere ve genç iletişimcilere ulaştırmakta önemli bir rol oynayacaklar” dedi.

Geleneksel medya çalışanlarının ve gazetecilik öğrencilerinin yeni medyanın şekillendirdiği dünyaya uyum sağlayabilmelerinin önemini vurgulayan Habitat Derneği Başkanı Sezai Hazır ise, “Projenin gazetecilerin ve gazetecilik öğrencisi gençlerimizin dijitalleşme kapasitelerinin ve mesleki yeterliliklerinin geliştirilmesi yönünden büyük öneme sahip olduğu kanısındayım. Bu projeyle beklediğimiz en önemli çıktı, gazetecilik öğrencilerinin yeni medya içerisinde istihdam edilebilir yetkinliklerle donatılması ve gazeteciler açışından halihazırda çalıştıkları kurum ve/veya kendi girişimlerini başarıya ulaştırmak için ihtiyaç duydukları bilgiye erişmeleridir” diye konuştu.

Facebook Gazetecilik Projesi tüm gazetecilere ve gazetecilik öğrencilerine açık. Anlamlı haberciliğin desteklenmesi ve toplulukların güçlendirilmesinin hedeflendiği ücretsiz programa katılmak için Habitat Derneği’nin internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.