Facebook’ta radikal yenilikler

Facebook'ta artık isteyen herkes bilgilerini arkadaşlarının yalnızca bir bölümüyle paylaşabilecek...

08.10.2010 - 00:00 | MediaCat

Facebook’ta artık isteyen herkes bilgilerini arkadaşlarının yalnızca bir bölümüyle paylaşabilecek. Ayrıca ilk kez, Facebook üyeleri siteye yükledikleri tüm bilgileri indirebilecekler.

Dünya üzerinde 500 milyondan fazla üyesi olan Facebook, siteye önemli yenilikler getirdi. ‘Gruplar’ adlı özellikle, kullanıcılar farklı güncelleme ve bilgileri paylaşacakları arkadaşlarını belirleyebilecek. Ayrıca ilk kez, Facebook üyeleri siteye yükledikleri tüm bilgileri indirebilecekler.
Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg bütün bunlara ek olarak üyelerin, farklı uygulamaların şahsi bilgileri nasıl kullandığını daha kolay bir şekilde görebilecek.

Zuckerberg BBC’ye yaptığı açıklamada, "Bu değişiklikler insanlara bilgilerini ne şekilde paylaşacakları üzerinde daha fazla denetim verecek" dedi.

Mark Zuckerberg, "Duyduğumuz şeylerden biri insanların bilgilerini daha küçük gruplarla paylaşmak istediği. Bu özelliklerle insanlar tüm arkadaşlarıyla paylaşmak istemedikleri bilgileri, istedikleri kişilerle paylaşabilecek" diye de ekledi.

Facebook’ta hâlihazırda bulunan ‘Liste’ özelliği, kullanıcıların arkadaşları arasında alt gruplar oluşturmasına izin veriyor. Ancak 500 milyon Facebook üyesinin sadece yüzde 5’inin bu özelliği kullandığı belirtiliyor.

‘Bilgilerini indir’ özelliğiyse Facebook üyelerine, en başından beri siteye yükledikleri, fotoğraf, durum güncellemesi, duvar gönderisi gibi pek çok bilgiyi indirebilmelerini sağlıyor. Bu özellik, üyelerine kendi yükledikleri bilgileri kullanma izni vermediği için yoğun eleştiriler alan Facebook’ta önemli bir tutum değişikliği olarak görülüyor.

ntvmsnbc.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.