Facebook’a “downvote” butonu geliyor

Yeni buton, "beğenmeme" anlamı taşımıyor.

09.02.2018 - 12:03 | Sencer Uçar

Kullanıcılar arasındaki sağlıklı etkileşimi teşvik etme niyetindeki Facebook, yorumlarda “downvote” butonunu test etmeye başladı. Reddit’te uygulanan topluluk kontrollü yorum sistemine benzer bir mekanizma üzerinde çalışan Facebook’un sunmayı planladığı bu yeni özelliğin, yıllardan bu yana Facebook’a eklenmesi beklenen “beğenmeme” butonu olmayacağını belirtelim. Sosyal medya ağında yer alan kamuya açık yorumlarda konumlandırılacak “downvote” butonu, kuşku uyandıran yorumların işaretlenmesine yönelik olacak.

Rahatsız edici bir yorum ile karşılaşan bir Facebook kullanıcısı, “downvote” butonuna tıklamasının ardından söz konusu yorum ile bir daha karşılaşmayacak. Fakat mesele bu kadarıyla sınırlı değil. “Downvote” butonunun aktifleştirilmesinin ardından aynı kullanıcıya söz konusu yorumun saldırgan, yanıltıcı ya da konuyla alakasız olup olmadığı sorulacak. Bir yorumun ne kadar “downvote” aldığı, Facebook kullanıcıları tarafından görüntülenemeyecek. Test aşamasındaki özelliğin “beğenmeme”den ziyade geri bildirim sağlayacağını söyleyen bir Facebook yetkilisine göre “downvote” özelliğinden şimdilik sadece ABD’de sınırlı sayıda kullanıcı faydalanabiliyor.

Kaynak: The Verge,

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.