Facebook’a 1.86 milyar dolar reklam geliri

eMarketer tahminine göre, 2010 yılında Facebook’un dünya çapındaki reklam geliri bir önceki seneye göre yüzde 86 artarak 1.86 milyar dolara ulaştı.

18.01.2011 - 00:00 | MediaCat

Facebook’un uluslararası kullanıcı sayısı 650 milyonu geçti. Facebook da Google gibi reklam satış gelirlerinin çoğunu küçük ve orta ölçekli işletmelerden kazanıyor.

eMarketer’ın tahminine göre, 2010 yılında Facebook’un dünya çapındaki reklam geliri bir önceki yıla göre yüzde 86 artarak 1.86 milyar dolara ulaştı. Bu gelirin büyük bir bölümü Amerika’dan kazanıldı.

Şaşırtıcı olan ise bu gelirin 1.12 milyar dolara tekabül eden yüzde 60 gibi büyük bir oranının küçük işletmelerden kazanılması. Bu  rakam Coke, P&G veya Match.com gibi büyük markaların sağladığı 740 milyon dolarlık  gelirden çok daha yüksek.

eMarketer analisti Debra Williamson, bu tür  küçük işletme reklamlarının Facebook’un büyümesine büyük bir katkı sağladığını dile getirirken bu firmaların toptan senelik reklam alışı yaptıklarına değiniyor. 
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.