Facebook artan mobil gelirleriyle gücüne güç katıyor

Geçen yılın aynı dönemine göre reklam gelirleri yüzde 53 arttı.

25.07.2013 - 10:44 | Haluk Kasarcı

Facebook’un kullanıcı tabanını mobil cihazlara kaydırması sosyal medya devinin varlığına karşı bir tehdit olarak yorumlanıyordu. Ancak  kısa süre önce açıklanan reklam gelirlerine bakılacak olursa Zuckerberg ve ekibinin bu geçiş süreciden badiresiz çıkmak bir yana, daha da güçlenerek çıktığını söylemek mümkün. Öyle ki yılın ikinci çeyreğinde mobilden kazanılan reklam gelirlerinin Facebook’un toplam reklam gelirlerinin yüzde 41’ini oluşturduğu belirtiliyor. Bunun yanı sıra seans kapanışlarından sonra gerçekleşen işlemlerde de yaşanan yüzde 17’lik bir artış söz konusu.

Google ve Yahoo mobili kârlı bir işe çevirmek konusunda sıkıntılar yaşarken, Facebook bu durumu çözmüşe benziyor. Geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğinden beri sürekli olarak toplam gelirdeki payı artan mobil gelirler Zuckerberg’in elini kuvvetlendiriyor. Mobilin kat ettiği yol rakamlara bakıldığında daha da çarpıcı. Mobilden elde edilen gelirin toplam reklam gelirindeki payı sırasıyla yüzde 14, yüzde 23, yüzde 30 ve son olarak yüzde 41 olarak gerçekleşti.

Facebook’un global kullanım modellerine bakıldığında mobil reklam gelirlerinin hızla artmasının hayli kritik olduğunu söylemek gerekiyor. Geçtiğimiz yıla oranla yüzde 51 oranında daha fazla aktif mobil kullanıcıya sahip olan platformda geçtiğimiz 30 Haziran itibarıyla ulaşılan aylık aktif mobil kullanıcı sayısı 819 milyon. Bu sayı Facebook’a ayda en az bir kere giren toplam nüfusun yüzde 71’ine tekabül ediyor.

Tüm bu değerlerden anlaşılması gereken belki de şu; evet Facebook’un masaüstü versiyonu mobil versiyonda yer alması mümkün olmayan ‘right rail’ (sayfanın sağında kalan reklamlı alan) dolayısıyla bir avantaja sahip ancak görünen o ki her geçen gün daha az insan bu yolla Facebook’u kullanır hale geliyor.

CEO Mark Zuckerberg de bu durumun farkında. Artık günlük aktif kullanıcı sayısının mobilde daha fazla olduğunu ifade eden Zuckerberg, “Yakında mobilden elde ettiğimiz gelir de Facebook’a oradan erişenlerin sayısına paralel olarak daha fazla olacak” diyor.

Kaynak: Adage

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.