Facebook 2012’den bu yana en kötü dönemini geçirebilir

Reklamverenlerin kampanyalarını durdurmaları, sosyal medya devini zor duruma sokabilir.

27.03.2018 - 11:08 | Sencer Uçar

Facebook 2012'den bu yana en kötü dönemini geçirebilir

Cambridge Analytica skandalının ardından Facebook için sular durulmuyor. Geçtiğimiz hafta ABD Federal Ticaret Komisyonu tarafından Facebook hakkında soruşturma başlatıldığına yönelik çıkan haberler, dün komisyon tarafından doğrulandı. Böylece, sosyal medya devinin gizlilik uygulamalarının soruşturulması da kesinleşmiş oldu.

Ancak durum bu kadarıyla da sınırlı değil. Şirket hisselerinin Pazartesi günü New York borsasında yüzde 6,5 civarı düşüş yaşaması ile birlikte piyasa değeri son 10 günde 100 milyar dolar kadar gerileyen Facebook için korkutucu bir analiz de Robert W. Baird & Co analistlerinden Colin Sebastian tarafından açıklandı. Sebastian’a göre, ABD Federal Ticaret Komisyonu tarafından alınan soruşturma kararının yanı sıra reklamverenlerin, geçici süreliğine de olsa reklamlarını Facebook’tan çekme ihtimaline bağlı olarak sosyal medya devi beş yıl kadar bir sürenin ardından tarihinin en kötü ayını geçirebilir.

Sebastian, şirket tarafından gerçekleştirilen sosyal medya anketi sonuçlarına göre, ortalık sakinleşene kadar küçük ve orta ölçekli işletmeler ile markaların, Facebook’ta devam etmekte olan kampanyalarını durdurabileceklerini açıkladı. Analizde işaret edilen potansiyelin gerçekleşmesi durumunda ise Facebook, 2012’nin Ağustos ayından bu yana karşılaşmadığı kadar kötü bir durumda kalacak.

Sebastian’ın beklentisi ise olası bir reklam durdurma hareketinin kısa süreli olacağı yönünde. Zira reklamverenler açısından Facebook ile boy ölçüşebilecek mecra sayısı oldukça az.

Kaynak: Ad Age

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.