MediaCat

Kazan-kazan felsefesi

PepsiCo Türkiye’nin yeni yapılanmasını markanın ticari kıdemli direktörü Evrim Şen anlatıyor.

Kazan-kazan felsefesi

2018’in üçüncü çeyreğini yüzde 4,9 organik ciro artışıyla tamamlayan PepsiCo Türkiye; organize ticaret, ticari pazarlama ve dijital ekipleriyle yeni bir yapılanmaya gidiyor. Bu kapsamda markanın ticari kıdemli direktörlüğünü yürütecek isim Evrim Şen oldu.

“Teknolojiyi iyi kullanan markalar tüketiciye daha canlı ve yakın geliyor” diyerek Türkiye’de 4 bireyden 1’inin internetten alışveriş yaptığını belirten Şen, ticari operasyonlardaki yenilikçi bakış açısını ve sağlıklı yaşam trendini PepsiCo Türkiye olarak nasıl takip ettiklerini anlatıyor.

PepsiCo Türkiye Ticari Kıdemli Direktörü olarak 2019 yılında gündeminizde hangi konular var? Bu yeni yapılanmanın tam olarak kapsamı nedir ve neden PepsiCo bünyesinde böyle bir ihtiyaç doğdu?

PepsiCo Türkiye olarak organize ticaret, ticari pazarlama ve dijital ekiplerini yeni bir ticari rol altında yapılandırma kararı aldık. Bu kararın arkasında müşterilerimizin istek ve beklentilerini en hızlı şekilde karşılayabilme, büyüyen ve gelişen satış kanallarında müşterilerimizle kazan-kazan ilkesi çerçevesinde büyümemizi daha da hızlandırma amacı var. İş ortaklarımıza kulak vermek ve onlarla etkileşimi güçlendirmek, tüketicilerimize en doğru şekilde ulaşabilmemizde olmazsa olmazlarımız arasında. Bu nedenle organize ticaret, ticari pazarlama ve dijital ekiplerimizi tek bir çatı altında buluşturarak iş ortaklarımızı daha yakından dinlemeyi ve onların beklentilerine 360 derece çözüm sunabilmeyi amaçladık.

Kazan-kazan felsefesiBu yeni dönemde, dijitalleşmenin sunduğu avantajları kullanarak iş yapış şekillerimizi ve süreçlerimizi de güçlendiriyoruz. Bu doğrultuda hayata geçirdiğimiz iki yeni uygulamamız var. Bunlardan biri sektörde ilk ve tek olan, tüketici promosyon süreçlerini dijitalleştiren Kazandirio; öncesinde içeceklerde kapak ve açma halkası, yiyecek ürünlerimizde de kuponla yaptığımız promosyon süreçleri artık bir uygulama yardımıyla tamamen dijitalleşecek.

Diğer yandan geleneksel kanaldaki müşterilerimizle uzun vadeli ilişkiler kurmamızı sağlamak amacıyla online bir platform hayata geçirdik. Müşteri portalı, Dükkan Senin ile müşterilerimize ürün alımları ve portal üzerindeki çeşitli aktiviteler sayesinde yüzlerce hediye kazanma fırsatı sunuyoruz. İlk olarak İstanbul’daki, hem yiyecek hem içecek satışı olan yüksek potansiyelli müşterilerimizle paylaşmaya başladığımız portalı tüm Türkiye’ye yaymayı hedefliyoruz. Bu iki uygulama, ticari operasyonlarımızdaki yenilikçi bakış açımızı yansıtıyor.

2018’in üçüncü çeyreğini yüzde 4,9 organik ciro artışıyla tamamladınız. Genel olarak 2018 boyunca PepsiCo Türkiye kendi sınırlarını aşarak ilerledi. PepsiCo 2018’deki bu başarısını neye borçlu?

PepsiCo olarak 2018’de ses getiren pazarlama kampanyaları, portföyümüzü zenginleştiren inovasyonlar ve müşteri işbirlikleriyle büyümemizi hızlandırdık. Pazarlama alanında önemli kampanyalara imza attık. Deniz Berdan ve Begüm Berdan’ın İki Jenerasyon Bir Pepsi adıyla bir araya gelerek Mart 2018 Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul kapsamında gerçekleşen bir defileyle moda severlere hazırladıkları koleksiyonu sunmalarından Pepsi Kör Tadım Testi aktiviteleriyle geçtiğimiz yaz altı ilde 60 binin üzerinde kişiye kör tadım testi yapmamıza; Pepsi Max’in yüzünün Tolga Sarıtaş olmasına ve reklam filmimizde Barış Manço’nun efsane Dönence’sini kendine has tarzıyla seslendirmesine kadar pek çok kampanyaya imza attık.

Yedigün’ün Edis’le olan işbirliği tüketicilerden oldukça güzel geridönüşler aldı. Lay’s ile birlikte İzmir Tulum Peyniri Tadında ve Yoğurtlu Kebap Tadında arasındaki seçimi tüketiciye bıraktığımız kampanyanın sonunda hangisinin portföye kalıcı olarak eklendiğini Demet Evgar sahipliğinde bir etkinlikte açıkladık. Doritos’un Risk 2.0 relansmanına özel Risk oynanan bir etkinlik düzenledik ve ayrıca Jurassic World: Yıkılmış Krallık filmi için bir galaya ev sahipliği yaptık. Markalarımızla eğlenceli kampanyalar yaparak, tüketicimizle buluşmaya önümüzdeki dönemde de devam edeceğiz.

WWF Türkiye Yeşil Ofis Diploması alan ilk Türk şirket oldunuz; bazı fabrikalarınızda sıfır atık hedefinize ulaştınız. Ayrıca Suadiye fabrikasındaki Organik Atık Tesisi sayesinde fabrika, 2012’den beri sıfır atıkla çalışıyor. İlerleyen dönemlerde bu tutumunuzun ürün içeriklerine de yansımasını görebilecek miyiz?

Fayda Gözeten Performans vizyonumuzla çevresel sürdürülebilirlikten, sunduğumuz ürünlerin içeriklerine kadar birçok alanda daha iyisini sunmak üzere yaptığımız çalışmaları ve taahhütlerimizi paylaşıyoruz. İnsan, Ürünler ve Dünya başlıkları altında toplanan güncel taahhütlerimizin Ürünler başlığı, tüketicilerin sağlığını gözetecek şekilde ürünlerimizi daha da iyileştirmeye ve besleyici ürün portföyümüzü artırmaya yönelik hedeflerimizi içeriyor. Bu çalışmalar da ürünlerdeki eklenmiş şekeri, doymuş yağları ve tuzu azaltma planlarımızı kapsıyor. Daha önceki 10 yıllık taahhütlerimiz dâhilinde eklenmiş şeker, doymuş yağ ve tuz oranlarında oldukça anlamlı iyileşmeler sağladık.

Ürünlerimizin içerikleri hakkında tüketicilerimize ürün paketleri üzerinden bilgi veriyoruz. 2004’ten bu yana ürün paketleri üzerinde sekizli besin tablosu yer alıyor. Tüketicileri, daha sağlıklı bir beslenme rejimi uygulamaları ve fiziksel aktiviteye dayalı bir yaşam tarzı geliştirmeleri konusunda cesaretlendirmeye öncelik veriyoruz. Bu doğrultuda konuyla ilgili alınacak aksiyonların artırılması ve kaynak ayırımı konusunda endüstri, devlet kurumları ve sağlık örgütleriyle birlikte hareket ediyoruz.

Kazan-kazan felsefesi

Diğer pazarlarla kıyaslama yapacak olursanız, nasıl farklı ihtiyaçlara sahip Türkiye pazarı ve tüketicisi?

Tüketiciler açısından baktığımızda hayat tarzındaki değişimler (çalışan kadın oranının artması, yalnız yaşayan ve çalışan beyaz yakalılar, zamanı az tüketiciler…) gıdaları nasıl, neden ve nereden satın aldığımızı ve tükettiğimizi etkiliyor. Online alışveriş, dijital değil interaktif pazarlama, deneyimleme, kişiselleşmiş hizmetler ve dağıtım hizmetlerindeki yenilikler, tüketicilerin hem market alışverişi alışkanlıklarını hem de beklentilerini değiştirmeye başlıyor.

Teknolojiyi iyi kullanan markalar tüketiciye daha canlı ve yakın geliyor, mesela Türkiye’de her 4 bireyden 1’i internet üzerinden alışveriş yapıyor. Yine Türkiye’de yapılan bir başka araştırma bize, tüketicilerin yüzde 57’sinin, topluma katkıda bulunan şirketlerin ürünlerini almayı tercih ettiğini gösteriyor. Bu trendleri yakından takip ediyor, tüketicilerimizi dokunduğumuz her alana dahil ediyoruz.

Sağlıklı yaşam ve doğallık günümüz tüketicisinin satın alma alışkanlıklarını yönlendiren büyük bir trend. Ürün geliştirmelerinizde ve Ar-Ge çalışmaarınızda bu alana eğiliyor musunuz?

Tüketici eğilimleri doğrultusunda, dengeli ve kontrollü beslenmeyi destekleyecek çalışmalar yürütüyoruz. Ürünlerimizi bilimsel yöntemlerle sürekli iyileştiriyoruz. Sağlıklı beslenme için dengeli bir planın parçası olarak besinlerin ölçülü bir şekilde tüketilmesi gerektiğine inanıyoruz. Farklı kategorilerde ürün portföyümüzü zenginleştirmek için özel çalışmalar yapıyoruz.

“Sizin için daha sağlıklı” (healthier for you) portföyü kapsamında bölgede çok sayıda yatırım gerçekleştirdik. Mesela Avrupa pazarı için yeni ve daha sağlıklı ürün geliştirilmesi amacıyla Avrupa’da amiral gemisi niteliği taşıyacak bir Ar-Ge merkezinin kurulması için 20 milyon euro üzerinde yatırım yapıldı. Türkiye’de de hem Cheetos hem de Lay’s markalarımızda fırınlanmış ürünlerimizle özel seçenekler sunduk. Yüzde 30 daha düşük yağ oranına sahip kurutulmuş ve kavrulmuş çerez çeşitlerinde de tüketicilerimizin tercihlerine göre seçeneklerimizi zenginleştirdik. Tüketicilerimizden aldığımız dönüşler doğru yolda olduğumuzu gösteriyor.

Türkiye için 2019’un pek de kolay bir yıl olmayacağı düşünülüyor. Pazarlama bu dalgalanmalardan en çok etkilenenlerden birisi, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Döviz piyasalarında yaşanmış olan dalgalanmaların pek çok sektörde maliyetlere etki ettiğini, bunun da son kullanıcı fiyatlarına yansıdığını görüyoruz. Biz hem satış kanalımızı hem de tüketicilerimizi korumak üzere bu artışı rekabetçi düzeyde tutmaya çalışıyoruz. Hız kesmeden sürdürdüğümüz avantajlı kampanyalar ve pazarlama faaliyetlerimizle bu süreci destekliyoruz.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.