Evlerde internet kullanımı artıyor

Ipsos KMG İletişim Paneli sonuçlarına göre Türkiye’deki internet sahipliği ve harcamaları özellikle son bir yıldır düzenli bir artış gösteriyor...

16.09.2009 - 00:00 | MediaCat

Ipsos KMG İletişim Paneli sonuçlarına göre Türkiye’deki internet sahipliği ve harcamaları özellikle son bir yıldır düzenli bir artış gösteriyor. Hanelerdeki internet sahipliği %26’lara ulaştı. Ortalama aylık internet harcaması ise 34-35 TL düzeyinde seyrediyor. İletişim Paneli Haziran sonuçlarına göre internet sahipliğindeki artış en çok Akdeniz Bölgesinde, Ankara ve İzmir kentlerinde, AB ve C1 SES gruplarında ve 3-4 kişilik hanelerde görüldü.

Internet sahipliği İzmir, Ankara illerinde ve Akdeniz Bölgesinde ortalamanın üzerinde bir artış gösterdi. Türkiye’deki hanelerin internet sahiplik oranları, 3 büyük ilimizde, Marmara ve Ege bölgelerinde ortalamanın üzerinde bir yüksekliğe sahip. Ocak – Haziran dönemine baktığımızda. Türkiye’deki internet sahipliğinde en fazla artışı İzmir ve Ankara illeriyle Akdeniz Bölgesi gösteriyor. Demografik olarak incelediğimizde en çok AB ve C1 SES grubunda ve 3-4 kişilik hanelerde internet sahipliğinin yüksek oranda olduğunu görüyoruz.

Interneti Erkekler En çok Oyun, Kadınlarsa “Chat” Amaçlı Kullanıyor. Internet kullanım alışkanlıklarıyla ilgili sonuçları değerlendiren Ipsos KMG Tüketici Panelleri ve Medya koordinatörü Kıvanç Bilgeman: “Internette harcanan zamanın büyük bir kısmı oyun ve chat amaçlı kullanılıyor. Oyunları en çok 15 – 17 yaş grubu tercih ederken bu yüksek tercih oranı 35 -54 yaş aralığında da görülmekte. Erkekler internette geçirdikleri zamanın büyük bir kısmını oyun oynayarak geçiriyor, chat ise yine azımsanmayacak bir yükseklikte. Kadınlarsa interneti en çok chat yapmak için kullanıyorlar, bunu oyunlar ve emailler takip ediyor. Sosyo ekonomik grupları incelediğimizde ise SES grupları düştükçe chat ve oyun oynama oranının arttığı sonucu ortaya çıkmakta.“ dedi.

Internete en sık 15 – 17 yaş grubu girerken yaş ilerledikçe internette geçirilen zaman çoğalıyor. Internete en sık 15 – 17 yaş grubu giriş yaparken, internette kalma süresine bakıldığında 177 günlük ortalama kullanım dakikası ile 18 – 24 yaş grubu öne çıkıyor. 25 -34 yaş grubunda internete giriş sıklığı düşüş gösterirken internette kalış süresi günlük ortalama 165 dakikayı buluyor.

En çok öğleden sonra ve akşamları internete giriyoruz

Internet en yoğun öğleden sonraları ve akşam saatlerinde kullanıldığı gözlemlenirken, 25 yaşüstü grup ve AB SES grubunun interneti sabahları da yoğun bir şekilde kullandığı gözlemleniyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.