Ev tekstili Ortadoğu’ya Diyarbakır’dan açılıyor

22 Milyar dolarlık ihracatı olan Ev Tekstili Sektörü, Ortadoğu’ya Diyarbakır’dan açılıyor.

04.04.2011 - 00:00 | MediaCat

22 Milyar dolarlık ihracatı olan Ev Tekstili Sektörü, Ortadoğu’ya Diyarbakır’dan açılıyor.

TÜYAP ve TETSİAD Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği işbirliği ile 6–9 Nisan 2011 tarihleri arasında TÜYAP Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan fuara, 70’in üstünde firma katılıyor.

Fuar öncesi yapılan basın toplantısında söz alan TETSİAD Başkanı Yaşar Küçükçalık, 1980’li yıllarda 130 milyon dolarlık tekstil ihracatının, 2010 yılı verilerine göre 22 milyar dolara ulaştığını, ev tekstilinin 5 milyar dolarlık hacme sahip bulunduğunu, sektörün 13-14 milyar dolarlık katma değer sağladığını, bunun 8 milyar dolarının iç piyasadan geldiğini belirtti.

Küçükçalık konuşmasında “Ev Tekstili sektörü için şüphesiz bütün dünya pazarları çok önemli. Ancak öncelikle yakın çevremiz ve komşularımız; bizim evimiz gibi bilmemiz gereken bir bölge. Oralarda kendi mahallemizde dolaşırcasına rahat mal satabilmeliyiz. Hükümetimizin uyguladığı doğru politikalar sonucunda, komşularımızla vize uygulamasının karşılıklı olarak kaldırılmış olması bizi çok rahatlatacak. Artık bize düşen; sektörümüzü, ürünlerimizi bölgede daha iyi tanıtmak olmalı” diyerek, Başbakan’ın geçtiğimiz günlerde Irak’a yaptığı ziyaretin fuarı olumlu etkileyeceğini belirterek çok sayıda ziyaretçi beklediklerini söyledi.

Küçükçalık, değişen ekonomik dengeler, Güneydoğu ve Doğu Bölgesinde yer alan sınır komşularımız İran, Irak, Suriye’nin yanı sıra Ortadoğu Bölgesindeki ülkelerin büyük ve dinamik nüfus yapıları, gelişen inşaat sektörü, alım güçleri, sınır yakınlığı nedeniyle gün geçtikçe artan ticaret potansiyeli gibi faktörlerin, yeni pazarlar yarattığına da değindi.

Konuşmasında “bölgenin büyük nüfusu ve yeniden yapılanma faaliyetleri, Türkiye’den pek çok sektörde ürün ve hizmet talep edilmesinin yolunu açmış ve ev tekstili sektörü ürünlerinin ticaretine de ivme kazandırmıştır” açıklamasını da yer veren TETSİAD Başkanı, bu fuarı önümüzdeki yıldan itibaren daha da büyüterek bölge ekonomisine çok daha fazla katma değer yaratacaklarını ifade etti.

Fuar kapsamında; Perde, Döşemelik, Uyku ve Yatak Odası Tekstilleri, Mutfak ve Yemek Odası Tekstilleri Banyo Tekstilleri, Güneş Koruma Sistemleri, Balkon ve Bahçe Tekstilleri, Halı ve Zemin Kaplamaları, Duvar Kaplamaları, Dekorasyonlar ve Proje Hizmetleri ve Otel Tekstilleri sergilenecek.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.