Ev dışında tüketim artıyor

KMG Pazarlama Hizmetleri Grubu şirketlerinden Retailing Institute tarafından İstanbul, İzmir ve Ankara’da yapılan Tespit (Census) çalışması sonuçları açıklandı.

18.04.2006 - 00:00 | MediaCat

KMG Pazarlama Hizmetleri Grubu şirketlerinden Retailing Institute tarafından İstanbul, İzmir ve Ankara’da yapılan Tespit (Census) çalışması sonuçları açıklandı. Çalışma sonuçlarına göre, İstanbul, İzmir ve Ankara’da ev dışında tüketim yapılan mekan sayısı 39 bini aştı.

Toplam 39 bin 81 işletmenin yaklaşık yüzde 3’ü ruhsatsız faaliyet gösterirken, bu noktaların belediyelerden aldıkları ruhsatların yaklaşık yarısında mekan tipine ilişkin bir sınıflama belirtilmiyor. 3 ildeki restoran sayısı toplam 13 bin 599 iken, bunu 8 bin 811 ile kahvehaneler ve 6 bin 999 ile cafeler izliyor. İstanbul, Ankara ve İzmir’deki eğlence mekanlarının sayısı ise 721.

Retailing Institute tarafından yapılan sınıflamaya göre restoranların sadece yüzde 1.5’i birinci sınıf. İstanbul’daki 9 bin 291 restoranın 6 bin 130’u Türk yemekleri, bin 613’ü kebap-pide, 714’ü hafif yemekler (zeytinyağlı, salata vb.), 605’i atıştırmalık yiyecekler ve 225’i dünya mutfağı olarak sınıflanıyor. Retailing Institute Başkanı Renan Burduroğlu, ekonomideki canlanmanın da ev dışındaki tüketim pazarını canlandırdığını söyleyerek, “Kentli nüfusun büyümesi, kadınların iş hayatındaki rolünün artması, yaşam tarzlarının hızlanması ve değişmesi ile birlikte birçok üretici firma büyüme potansiyelini bakkal ve süpermarket gibi satış noktalarının dışındaki mekanlarda, yiyecek ve içecek tüketilen kanallarda aramaya başladı. Bu yeni gelişme şirketler için ürünlerinin tüketicilerle buluştuğu ev dışındaki tüketim mekanlarının da süpermarket ve bakkallar gibi daha yakından takip edilmesi ihtiyacını ortaya çıkardı” dedi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.