‘Eski Türkiye değiliz en küçük dalgada ani duruşlar yaşanmaz’

'Türkiye'ye gelmemiş bir dalganın etkisiyle ilgili kötü senaryolar üretip, kendimize olumsuz koşullar yaratıyoruz...

31.03.2008 - 11:37 | MediaCat

‘Türkiye’ye gelmemiş bir dalganın etkisiyle ilgili kötü senaryolar üretip, kendimize olumsuz koşullar yaratıyoruz’ diyen Mehmet Ali Yalçındağ, Türkiye’nin ani ve sert duruşlar yaşamayacağına dikkat çekti.

ABD’de başlayan finansal dalgalanmanın Türkiye’ye önemli bir yansıması olmayacağını söyleyen Mehmet Ali Yalçındağ, “Türkiye’ye gelmemiş bir dalganın etkisiyle ilgili kötü senaryolar üretip kendimize olumsuz koşullar yaratıyoruz. Ancak biz eski Türkiye değiliz. En küçük bir dalgalanmada Türkiye ani ve sert duruşlar yaşamayacak” diye konuştu.

Uluslararası Reklamcılık Derneği’nde (IAA) 4 dönemdir başkanlık yapan Mehmet Ali Yalçındağ, dün yapılan 12. Olağan Genel Kurulu’nda 2008-2010 dönemi için oybirliğiyle yeniden başkan seçildi.

Düzenlenen genel kurul toplantısında “Şimdi evimize kapanıp sorunların kapımızı çalmasını bekleme zamanı değil, sokağa çıkıp çözüm üretme, yaratıcı olma, tüketiciye kulak verme zamanı” diyerek olumlu mesajlar veren Yalçındağ, ABD’nin içinde bulunduğu ekonomik yavaşlamaya çözüm bulabilmek için tüm çabaları gösterdiğini ifade etti. Yalçındağ, şunları söyledi: “ABD’de hükümet, bir yandan üretim ve tüketimin durmasını engelleyecek paketler açıklarken, bir yandan mali zararların etkilerini azaltacak çok büyük bütçeli önlemler alıyor. Halka ’Sokaklara çıkın, alışveriş yapın’ çağrısı yapıyor. Biz ne yapıyoruz? Gerçekleşmesi çok düşük ihtimaller üzerine kafa yorup, plan ve programlarımızı gözden geçirmeye niyet ediyoruz.”


‘Yatırımcılar inanıyor’

“Biz artık eski Türkiye değiliz” diyen Yalçındağ, “6 yıl üst üste büyüdük, en büyük 20 ekonomiden biri olduk. Yabancı sermayeli firma sayısı 2002’deki 495 seviyesinden 2007’de 3.677 gibi rekor bir sayıya ulaştı. Yatırımcılar Türkiye’ye inanıp uzun vadede yatırımlarına devam edecek” açıklamasını yaptı.
MAN’ın Ticari Araçlar Grubu Başkanı’nın da dünya piyasalarındaki 2008 hedeflerini anlatırken global dalgalanmaya hiç değinmediğini hatırlatan Yalçındağ, “Çünkü Türkiye’nin de içinde olduğu Doğu Avrupa, BDT ve Asya Pasifik’te bu dalganın hissedilmeyeceğini belirtiyor” dedi.


‘Sektörün iş hacmi 5 milyar YTL’ye koşuyor’

Türkiye’de reklam yatırımları 2007’de 3.3 milyar YTL’ye ulaştı. Sektörün iş hacmi 4 milyar YTL’yi aştı.
2007’de yüzde 20 büyüyen sektörün son 3 yıllık büyüme ortalaması yüzde 21. 2007’de dahilde alınan toplam KDV gelirinin yüzde 4.6’lık kısmını reklam sektörü yarattı. 2006 yılında 15 bin olan reklam veren sayısı 2007 yılında 17 bine, 17 bin olan marka sayısı ise 19 bine ulaştı.

2008 yılı Ocak ayı toplam reklam yatırımları bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 14 büyüdü.
Tüm mecralardaki reklam yatırımlarının 4 milyar YTL seviyesine, üretim ve hizmet paylarıyla toplam sektör büyüklüğünün ise 5 milyar YTL’ye yaklaşması öngörülüyor.


‘Tüketiciye en uygun fırsatları sunmalıyız’

Türkİye’de olması muhtemel bir yavaşlamada kişilerin ister istemez daha seçici davranmaya başlayabileceğini söyleyen Mehmet Ali Yalçındağ, “Bu durumda koşullar değişti diye beklemek yerine değişen koşullara uygun fırsatları tüketiciye sunmalıyız. Tüketici daha mı seçici davranıyor? Daha mı uzun vadeli ödeme planı istiyor? Tüm isteklere kulak vermeli, onları dinlemeliyiz. Bu dönemde istedikleri seçenekleri tüketiciye sunan kurumlar kazanıp, bu dönemi fırsata dönüştürecek. Sektör olarak biz de çalışmalarımızla kurumların talebini yönlendirip tüketim ve üretimin şekillendirilmesinde etkin rol alma sorumluluğunu taşıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Vatan

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.