Sloganınız akıllı olsun

Engin Tezcan'ın yeni kitabı Marka Pozisyonu yayında.

08.02.2016 - 16:13 | MediaCat

Sloganınız akıllı olsun

Slogan ne işe yarar? İnternet ve sosyal medya çağında, bir markanın sloganı nasıl olmalı? Bir markanın, sloganın barındırdığı potansiyelin tamamından etkili biçimde yararlanabilmek için ne gibi yöntemler izlemesi gerekiyor?

Capon Marka Konumlandırma Kurucusu ve marka stratejisti Engin Tezcan, internet ve sosyal medya çağında markanın vaadinin ve sloganının nasıl olması gerektiğini anlattığı yeni kitabı Marka Pozisyonu’nu ajansının internet sitesi üzerinden görücüye çıkardı. Kitabını ve kitabının tamamını herhangi bir bedel talep etmeden internetten yayınlama tercihinin nedeniniyse MediaCat’e anlattı.

Marka Pozisyonu ne anlatıyor?

Sloganınız akıllı olsunMarka Pozisyonu, bugünün iletişim kaosunda (yani televizyonun, YouTube’un, Twitter’ın, Facebook’un, Instagram’ın ve daha birçoğunun taarruzu altında), bir markanın sloganının, markanın işine gerçekten yaraması için nasıl olması gerektiğini anlatıyor.

Çünkü slogan, bir markanın en kıymetli ve en pahalı enstrümanı. Markanın isminden sonra tüketicinin markaya dair en çok karşılaştığı şey. Rafta, ambalajda, tabelada, televizyonda, internette, radyoda, markayla karşılaştığı her yerde tüketici sloganla da karşılaşıyor.

Yani slogan müthiş bir güç aslında.
Ve bu kadar kıymetli bir enstrüman olan slogan bugün yeterince etkili kullanılmıyor. Çünkü markalar sloganlarını hâlâ eski çağın, internet öncesi çağın alışkanlıklarına göre belirliyorlar. Slogana dair geçmişte çalışan yöntemlerin bugün çalışması için uygun ortam yok.

Marka Pozisyonu, internet ve sosyal medya çağında, bir markanın sloganın nasıl olması gerektiğini anlatıyor.

Bu kitabı neden internette yayınladım?

Açıkçası başta normal bir kitap olarak basılmasını düşündüm; benim için daha havalı olurdu. Ama bunun için hem biraz koşturmak gerekiyordu hem de böyle bir yaklaşım kitapta anlattığım konsepte ters düşüyordu.

Bu kitabı okuması gereken kişilerin kitapçıya gidip, onlarca kitap arasından rafta görüp, satın almaya ikna olup, satın alıp, okuyup uygulamasını beklemek yerine; onu okuması gereken herkese direkt olarak internet vasıtasıyla kolayca ulaştırabileceğimi düşündüm.

Kitap satışından zengin olma gibi bir projem de yok. Reklama dair doğru bildiklerimi anlatmak derdindeyim. Bu yüzden herkes ücretsiz olarak indirip okuyabilir. İsteyen herkes açsın okusun, aklına yatarsa uygulasın, ki eminim çoğu kişinin yatacaktır, yatmazsa da uygulamasın.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.